Kto jest narażony na niedożywienie

5NejF84PIjzT5eb3nJOwRNB9w4Y6K2.jpg


Administrator

Dodano: 13:46 21 lipca 2011
Aktualizowano: 15:00 27 lipca 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Tytuł może być nieco mylący, bo nie chodzi tutaj o osoby które tylko i wyłącznie z własnego przekonanie nie chcą jeść i wpadają w pułapkę niedożywienia, ale o tych u których w wyniku ciężkich operacji, czy chorób może wystąpić takie ryzyko.

Każdy kto chociaż raz był w szpitalu na pewno narzekał na jedzenie. Częściowo wynika to z naszych zbyt wygórowanych oczekiwań (ale i nie zrozumienia, że nie wszystko po operacji możemy jeść), ale i często niedoceniania odpowiedniego odżywiania w czasie i zaraz po chorobie, czy ważnym zabiegu. Tak naprawdę jednak najczęstszym powodem niedożywanie w szpitalu jest brak apetytu, ale także trudności z przyjmowaniem pokarmu (przeżuwaniem, połykaniem). Jedynym tak naprawdę rozwiązaniem jest zmuszeni się do jedzenia, bo to naprawdę może nam pomóc w powrocie do zdrowia. Tak zwany stan pooperacyjny jest tego najlepszym przykładem.

Wiele złego robi brak apetytu, który jest jednym z objawów choroby nowotworowej. Osoba chora praktycznie przestaje jeść, a to zmusza organizm do wykorzystywania zapasów, a w konsekwencji prowadzi do jego osłabienia. To niestety powoduje to iż osoba chora staje się dużo bardziej narażona na kolejne infekcje, gdyż jej odporność i tak już osłabiona, staje się praktycznie zerowa. Nie można również zapominać o osobach starszych, które są dużo bardziej narażone na negatywne skutki niedożywienia. Tym bardziej, że ludzi w podeszłym wieku sama choroba ma dużo cięższy przebieg i trudniej przebiega rekonwalescencja.

To właśnie odpowiednie odżywianie się powinno być jednym z bardziej istotnych elementów powrotu do zdrowia po ciężkiej chorobie, czy operacji. Można powiedzieć, że rekonwalescenta powinno się nawet nieco zmuszać do jedzenia, szczególnie potraw bogatych w kalorie, a więc energię która jest praktycznie niezbędna przy powrocie do zdrowia. Ale tak naprawdę najważniejsze przy rekonwalescencji jest przekonanie własnego siebie, o tym jak ważne jest jedzenie odpowiedniej zbilansowanych posiłków.