Krótki przegląd kropli do oczu

t1ev8cmjVvo19I4YlB63h73zag49Qr.jpg


Administrator

Dodano: 07:30 8 kwietnia 2011
Aktualizowano: 08:05 12 kwietnia 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Krótki przegląd kropli do oczu. Krople do oczu stosowane głównie w leczenia chorób oczu, służą także do ich pielęgnacji. Zależnie od składu, niektóre z kropli nawilżają lub tylko rozjaśniają zmęczone oczy, inne łagodzą podrażnienia, stany zapalne lub leczą poważne schorzenia okulistyczne.

Krople do oczu zakrapla się do worka spojówkowego, delikatnie odciągając dolną powiekę, następnie należy lekko ucisnąć palcem kącik oka tuż przy nosie aby zablokować odpływ łez, krople zamiast spływać do nosa, dłużej pozostają na gałce ocznej, dzięki czemu lepiej się wchłoną i zadziałają. Po zapuszczeniu kropli do oka, dobrze jest pomrugać przez chwilę, aby ułatwić rozprowadzenie leku po powierzchni oka.

O częstotliwości stosowania kropli do oczu decyduje lekarz okulista, jeśli stosujesz leki bez recepty, stosuj się do zaleceń zawartych w ulotce lub skonsultuj się z lekarzem.

Worek spojówkowy ma ograniczoną pojemność, dlatego jedna kropla leku będzie wystarczająca, większa ilość wycieknie na zewnątrz, albo drogami łzowymi przedostanie się do nosa lub przewodu pokarmowego.

Sztuczne łzy, to jedyne preparaty, które można stosować w zasadzie bez ograniczeń, mają na celu nawilżanie oczu. Skład i ilość łez u każdego są inne, ich naturalne wydzielanie zależy od pory dnia, emocji czy też pogody, dlatego jeśli odczuwamy w oku dyskomfort, przy mruganiu lub poruszaniu okiem – warto sięgnąć po sztuczne łzy.

Głównym składnikiem sztucznych łez jest półpłynny żel, oparty na metylocelulozie lub kwasie hialuronowym, który doskonale imituje budowę i działanie łez naturalnych.

Krople przeciwko jaskrze należy brać stale, gdyż choroba ta jest nieuleczalna, a preparaty zmniejszają ciśnienie wewnątrzgałkowe będące jedną z przyczyn schorzenia. W zależności od nasilenia choroby konieczne jest przyjmowanie jednego lub dwóch rodzajów kropli, istnieją także preparaty wieloskładnikowe, które znacznie upraszczają zasady leczenia.

Zmęczonym oczom pomogą preparaty, których działanie polega na zwężaniu naczyń krwionośnych, przez co likwidują zaczerwienienia oczu. Jednak należy uważać, ponieważ częste stosowanie tego rodzaju kropli może przynieść wiele szkód, zwężone naczynia nie przepuszczają potrzebnej oku porcji krwi, przez co gałka oczna jest gorzej odżywiona. Nadużywanie tzw. „rozjaśniaczy” może skutkować różnymi schorzeniami, które z reguły trudno się leczy.

Krople do oczu, jak każdy inny lek mogą uczulać, najczęściej reakcję alergiczną wywołują środki konserwujące lub substancja aktywna, czyli ta, która leczy. Dlatego też, alergicy powinni wybierać preparaty pozbawione konserwantów, a w przypadku wystąpienia objawów niepożądanych natychmiast odstawić krople i skonsultować się z lekarzem.

W leczeniu infekcji na tle bakteryjnym stosuje się krople zawierające sulfonamidy i antybiotyki, przy ich stosowaniu obowiązują takie same zasady co przy lekach przeciwbakteryjnych stosowanych doustnie – kuracji nie wolno przerywać natychmiast po uzyskaniu poprawy. Początkowo krople podaje się w dawce uderzeniowej, a następnie rzadziej, aby nie tworzyły się szczepy oporne na zastosowane leczenie.

Podziel się ze znajomymi