Kleszcze – jakie choroby przenoszą?

3LCEsjVdM84RQxJqC85I8kPssDmM19.jpg


Administrator

Dodano: 12:54 22 sierpnia 2012
Aktualizowano: 13:15 22 sierpnia 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Czas wakacji to okres beztroski i wycieczek do lasu. Bardzo często nie zwracamy na uwagi na możliwe zagrożenia. Jednym z nich są kleszcze. Te niepozorne zwierzęta mogą przenosić bardzo groźne choroby.

Te owady są niewielkie, bo osiągają zaledwie 3 mm. Pierwszym problem, o którym warto napisać jest tak zwane porażenie kleszczowe. Pierwsze objawy mogą się pojawić najpóźniej 7 dni od momentu ugryzienia. To złe samopoczucie i gwałtowne wymioty. Jeśli takie objawy się pojawią, to może oznaczać właśnie to schorzenie. Po pierwsze, należy usunąć kleszcza, a po drugie trzeba udać się do lekarza. Kolejnym, dużo poważniejszym schorzeniem jest środkowoeuropejske zapalenie mózgu. Choroba ta jest wywoływana przez wirusy, które znajdują w kleszczach. Nie wszystkie te owady są nią zarażone. Okres inkubacji jest dłuższy, niż przy porażeniu kleszczowym. Pierwsze objawy mogą wystąpić nawet po 28 dniach. Na początku pojawiają się takie, które mogą przypominać grypę. Mowa tutaj temperaturze (do 38 stopni), problemach z górnymi drogami oddechowymi, a także bólami mięśni i stawów. Po około 9 dniach wspomniane objawy znikają, ale pojawiają się dużo gorsze. Po pierwsze, gorączka wzrasta do 40 stopni i mogą pojawić się zaburzenie świadomości. Śpiączka, a także problemy natury psychicznej – to kolejne z objawów. Choroba może zakończyć się nawet ciężkimi uszkodzeniami nerwów czaszkowych.

Kolejnym schorzeniem przenoszonym przez kleszcze jest borelioza. Na początku choroby (w jej wczesnym stadium) pojawia się rumień, który zmienia miejsca na naszym ciele. Kolejne objawy dotyczą neurologii. Mowa tutaj o bólu głowy, zapaleniu opon mózgowych. Zdarza się, że występuje utrata słuchu. Jeśli pojawią się już pierwsze objawy to konieczna jest wizyta u lekarza. Kleszcze mogą nas również zarazić Goraczką Q (bardziej potoczna nazwa to atopowe zapalenie płuc). Ta choroba z kolei może przebiegać albo bez objawów, albo z nimi. Pojawia się po około 3 tygodni od momentu zakażenia. Jeśli występują objawy, to pierwszym z nich jest gorączka. Może się ona utrzymywać nawet przez 2 tygodnie. Choroba w stanie przewlekłym może się utrzymywać przez nawet pół roku.