Imbir – przyprawa o wielu właściwościach

Dodano: 09:03 15 kwietnia 2016
Aktualizowano: 09:03 15 kwietnia 2016
Źródło:

Znamy go przede wszystkim z jego właściwości rozgrzewających. Nie wiemy z kolei skąd pochodzi imbir. Roślina ta nie występuje w stanie dzikim. Za jej miejsce pochodzenia uznaje się obecnie Melanzję. To grupa wysp w zachodniej części Oceanii.

Łodyga imbiru osiąga do 100 centymetrów wysokości. Jadalne kłącze tej rośliny znane jest od około 3 tysięcy lat. Używano go jako przyprawy w Azji. Następnie stamtąd imbir dotarł nad Morze Śródziemne. Stosowano go wtedy jako środek płatniczy.

Obecnie imbir jako przyprawa jest używany w wielu kuchniach świata. Najbardziej jednak kojarzony jest on z Azją. Imbir ma bardzo specyficzny i aromatyczny zapach. Lepiej więc uważać z ilością tej przyprawy w naszych daniach.

Jakie właściwości przypisuje się imbirowi? Na pewno warto zacząć od wpływu tej przyprawy na trawienie. Dzięki dodaniu jej do naszych potraw, może to ostatnie przyspieszyć. Olejek znajdujący się w imbirze pobudza wydzielaniu soku żołądkowego. Imbir ma działanie rozgrzewające. Można go dodać do herbaty. Ma on też właściwości, które pozwalają wykorzystać tę przyprawę do leczenia przeziębienia. Pomoże on przy bólach mięśniowych.

Imbir poleca się jako doskonały, naturalny sposób na mdłości. Niezależnie tak naprawdę od przyczyny, która je wywołała. Bardzo często imbir wymienia się jako rozwiązanie na bóle miesiączkowe. To jednak wciąż nie wszystkie „umiejętności” tej przyprawy.

Imbir pomoże zadbać o jamę ustną. Ma działanie odkażające i odświeżające. Pozostawia świeży oddech. Jeśli mamy problem z dolegliwościami związanymi właśnie z jamą ustną, to przyprawa ta też będzie pomocna. Oczywiście jako naturalny lek. Będzie on więc skuteczny jedynie przy mało zaawansowanych dolegliwościach. Imbir poleca się do płukania gardła.

Co ciekawe przyprawa ta ma wpływ na pracę mózgu. Przede wszystkim poprawia koncentrację. Ma również wpływ na wydajność umysłową. Imbir w końcu (co wiąże się z niektórymi wyżej opisanymi umiejętnościami) poprawia krążenie krwi.