Glukozamina

Z48L0lgt43q54xrrYtYJykT2kRhDXt.jpg
Dodano: 08:22 10 października 2008
Aktualizowano: 13:36 18 maja 2012
Źródło: Przegląd Reader's Digest, Uzdrawiająca moc witamin, minerałów i ziół. Warszawa 2000

Co to jest glukozamina?

Glukozamina ma dość prostą budowę cząsteczkową, jest to aminowa pochodna glukozy. Występuje w dużych stężeniach w stawach i tkance łącznej, gdzie organizm wykorzystuje ją do budowy bardziej skomplikowanych cząsteczek, które są niezbędne do odtwarzania uszkodzonych chrząstek oraz utrzymywania zdrowych w dobrym stanie. Ostatnio na rynku pojawiły się preparaty wspomagające, które zawierają glukozaminę. Sprzedaje się ją w różnych postaciach, np. siarczanu lub N–acetylo-glukozaminy. Siarczan glukozaminy jest łatwo przyswajalny przez organizm (aż 90 do 98% tej substancji wchłania się w jelitach). Stosuje się go głównie w zapaleniu stawów.

Właściwości glukozaminy:

• Uśmierza bóle i łagodzi obrzmienia stawów kolanowych, palcowych i innych, wywołane reumatoidalnym zapaleniem stawów lub zmianami zwyrodnieniowymi.
• Łagodzi bóle pleców i szyi związane z zapaleniem kości i zmianami zwyrodnieniowymi.
• Przyspiesza gojenie urazów stawów i wzmacnia je, zapobiegając kolejnym urazom.

Glukozamina dostępna jako:

• Kapsułki
• Proszek do rozpuszczania
• Tabletki

Działanie glukozaminy:

Niektórzy lekarze okrzyknęli ostatnio glukozaminę lekiem na zapalenie stawów, ale, podobnie jak wszystkie inne preparaty wspomagające, nie zasługuje ona w pełni na tę nazwę. Glukozamina znacznie zmniejsza ból i stany zapalne u prawie polowy osób cierpiących na artretyzm, szczególnie tych, które dotknęła starcza postać tej choroby. Pomaga też pacjentom, którzy chorują na reumatoidalne zapalenie stawów lub inne uszkodzenia stawów.

Główne korzyści:

Glukozamina jest obecnie stosowana w leczeniu zapalenia stawów mniej więcej w 70 krajach świata. Łagodzi bóle i stany zapalne, zwiększa zakres ruchów oraz wspomaga leczenie zwyrodniałych w związku z wiekiem lub uszkodzonych stawów kolanowych, biodrowych, kręgosłupa i kończyn górnych.

Najnowsze badania wykazują, że może skuteczniej zwalczać ból i stany zapalne niż nie steroidowe leki przeciwzapalne, np. kwas acetylosalicylowy i ibuprofen, powszechnie zażywane przez osoby cierpiące na artretyzm, i w odróżnieniu od nich nie wywołuje skutków ubocznych. Okazuje się zresztą, że nie steroidowe leki przeciwzapalne tylko maskują ból stawów, natomiast nie hamują rozwoju choroby, a nawet mogą go przyspieszyć. Zmniejszają one bowiem zdolność organizmu do odbudowy chrząstek. W odróżnieniu od nich glukozamina pomaga odtwarzać uszkodzone chrząstki i stawy. Nie jest skuteczna w przypadku zaawansowanego artretyzmu, kiedy doszło do całkowitego zniszczenia chrząstek, ale pomaga milionom pacjentów, u których objawy tej choroby są łagodne lub umiarkowane.

Dodatkowe korzyści:

Glukozamina wzmacnia stawy, dzięki czemu skutecznie zapobiega artretyzmowi i wszelkim innym zwyrodnieniowym schorzeniom stawów związanym z wiekiem. Przyspiesza też gojenie się poważnych uszkodzeń stawów, które mogą powstać np. w wyniku wykręcenia kostki lub palca.

Stosowanie

Dawkowanie:

W zapaleniu stawów i innych schorzeniach stosuje się zwykle 500 mg siarczanu glukozaminy 3 razy dziennie lub 1,5 mg jednorazowo. Badania wykazują, że dawka ta jest bezpieczna dla wszystkich pacjentów i skuteczna u większości z nich.

Sposób użycia:

Glukozaminę należy przyjmować przez długi czas i nie jest ona szkodliwa dla zdrowia. Nie przynosi poprawy tak szybko, jak konwencjonalne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne (zazwyczaj pacjenci zaczynają lepiej się czuć dopiero po 2-8 tygodniach), lecz jest ona znacznie głębsza i trwalsza, jeśli tylko stosuje się ten preparat odpowiednio długo. Glukozaminę należy przyjmować podczas posiłku, aby nie podrażniała żołądka.

Niektóre preparaty oprócz glukozaminy zawierają podobną do niej substancję występującą w chrząstkach, zwaną siarczanem chondroityny, oraz różne substancje odżywcze, takie jak niacyna lub S-adenozylometionina. Uważa się, że wspomagają one odbudowę chrząstek, lecz nie ma badań naukowych potwierdzających tę tezę.

Osobom zażywającym glukozaminę zaleca się również stosowanie innych środków łagodzących objawy artretyzmu, np wyciągu z indyjskiego drzewa o nazwie boswelia, pochodzącej z Namibii hakorośli rozesłanej (zwanej też diabelskim pazurem), wyciągu z nasion selera naciowego oraz kremu z pieprzem kajeńskim. Nie odnotowano żadnych skutków ubocznych stosowania glukozaminy w połączeniu z innymi preparatami wspomagającymi lub lekami.

Skutki uboczne:

Wydaje się, że preparaty zawierające glukozaminę, naturalną substancję wytwarzaną przez organizm, nie wywołują żadnych skutków ubocznych, ale nie przeprowadzono jeszcze badań, które mogłyby to w pełni potwierdzić. Mogą się zdarzyć lekkie zaburzenia czynności układu pokarmowego, takie jak niestrawność lub nudności. Jeśli wystąpią, należy przyjmować glukozaminę podczas posiłków.

Czy wiesz, że…

Starym psom, które mają kłopoty z poruszaniem się, należy podawać siarczan glukozaminy. Jest on równie skuteczny i bezpieczny dla psów, jak dla ludzi.

Preparaty są najlepszym źródłem glukozaminy, gdyż występuje ona w bardzo niewielu produktach spożywczych. Jest jej dość dużo w krabach, ostrygach i krewetkach, czyli produktach, które nie są u nas powszechnie jedzone.

Większość z nas zgodzi się chyba, że przyjemniej jest jeść skorupiaki niż zażywać preparatu glukozaminy.

Podziel się ze znajomymi