Dlaczego warto dbać o poziom witaminy D?

Dodano: 07:19 27 września 2016
Aktualizowano: 07:19 27 września 2016
Źródło:

To właśnie teraz to pytanie jest najbardziej zasadne. Jest to składnik, który syntetyzowany jest „przy pomocy” promieni słonecznych. Można go też dostarczać przez pożywienie. Witamina D, a dokładniej jej odpowiedni poziom w organizmie, to bardzo ważna sprawa. Składnik ten ma wpływ na wiele istotnych aspektów związanych z jego działaniem.

Witamina D to tak naprawdę grupa rozpuszczalnych w tłuszczach związków organicznych. Najbardziej istotne są dwie formy tego składnika. Pierwsza z nich to witamina D2. Występuje ona naturalnie w roślinach. Witamina D3 naturalnie obecna jest w zwierzętach. Co istotne składnik w zasadzie ma funkcje prohormonu.

Jakie ma zadania w naszym organizmie? Zaczniemy od układu kostnego. Witamina D ma bardzo duży wpływ na metabolizm kości. Jeśli niedobór tego składnika pojawi się u dzieci, może to prowadzić do krzywicy. U dorosłych problem z odpowiednią ilością witamina D, to między innymi bóle kostne. Opisywany składnik ma też wspomagać walkę z próchnicą.

Witamina D wpływa pozytywnie na układ nerwowy. Uczestniczy w regenerowaniu neuronów. Odpowiada ona za siłę mięśniową. Niedobór witaminy D może prowadzić do miopatii. To grupa chorób związanych z mięśniami (np. dystrofie).

Witamina D to również układ odpornościowy. W pewien sposób składnik ten ma działanie przeciwbakteryjne ( co ważne – nie bezpośrednie). Suplementacja witaminy D w przypadku dzieci może zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 1. Są badania wskazujące na to, że u osób z typem 2 tej choroby, pojawia się poprawa po przyjmowaniu opisywanego składnika.

To jednak wciąż nie wszystkie powody dla których warto zadbać o witaminę D. Stymuluje ona zdolność regeneracji wątroby. Wciąż nie do końca poznany jest wpływ na układ krążenia. Wiadomo, że pośrednio jej niedobór może skutkować rozwojem nadciśnienia.

Witamina D związana jest z rozmnażaniem. W przypadku mężczyzn zwiększa ona spermatogenezę (proces produkcji dojrzałych plemników). U kobiet hamuje rozrost endometrium.