Czym jest tik?

Dodano: 12:41 23 sierpnia 2013
Aktualizowano: 12:42 23 sierpnia 2013
Źródło:

 

 

 

Wiele osób je ma, ale zazwyczaj nic z nimi nie robią. Nie ma w tym nic dziwnego, tiki to raczej dolegliwość o znikomej szkodliwości. W niektórych jednak sytuacjach wymagają one konsultacji ze specjalistą, a nawet podjęcia leczenia.

Najpierw spróbujmy zdefiniować, czym są tiki. Są one określane jako mimowolne, a jednocześnie krótkotrwałe ruchy części ciała. Często w definicjach tików pojawia się również określenie „stereotypowych”. Tikiem może być na przykład mruganie powieką, czy zaciskanie pięści. Ogólnie mówiąc, związane są z ruchami mięśni. Zdarza się również, że towarzyszą im dźwięki, na przykład chrząkanie, a nawet w mimowolny sposób wypowiadane słowa.

Tiki pojawiają się u nas w wieku dziecięcym. Najczęściej w okolicach 12 roku życia. Na ich wystąpienie mogą mieć wpływ sytuacje stresowe lub traumatyczne przeżycia, związane właśnie z dzieciństwem. Dodatkowo, stres może być czynnikiem, który powoduje w danej chwili wystąpienie tiku. Mogą się one objawiać na przykład w czasie egzaminów na studiach, czy sprawdzianach w szkole. Często spotyka się z określeniem tiki nerwowe. Takie mimowolne ruchy mięśni mogą być również związane z predyspozycjami genetycznymi. Chociaż tiki nie oszczędzają żadnej płci (mogą mieć je zarówno kobiety, jak i mężczyźni), to jednak zdecydowanie częściej zmagają się z nimi panowie. W większości wypadków nie potrafimy ich kontrolować. Niektóre z tików mogą być dość męczące dla nas i znacząco utrudniać nam normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji musimy zgłosić się do lekarza.

To czy tiki będą leczone zależne jest od kilku czynników, między innymi od stopnia nasilenia tych mimowolnych ruchów. Jeśli związane są one na przykład z lękiem, czy stresem, to osobom, które na nie cierpią podaje się leki, takie jak na przykład Diazepam. Stosuje się również terapię behawioralną, która daje możliwość rozpoznania sytuacji w których tiki się pojawiają i ich opanowanie. Jedną z metod alternatywnych jest medytacja.

Podziel się ze znajomymi