Czy twoje dziecko ma prawidłową wagę i wzrost?

TT6wX7ESTl5U9Il96H8kRysorebtv1.jpg


Administrator

Dodano: 09:41 10 stycznia 2012
Aktualizowano: 09:54 10 stycznia 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo w każdym aspekcie. Ważna jest wszak i kwestia rozwoju emocjonalnego, jak i czynniki czysto fizyczne. Często pada pytanie, czy w tym wieku nasza pociecha ma ważyć właśnie tyle i czy przypadkiem nie jest za niska.

Niezwykle istotnym elementem przy ustaleniu tych ostatnich aspektów dotyczących rozwoju dziecka są tak zwane siatki centylowe. To dzięki nim można stwierdzić, czy na przykład nasza pociecha nie waży przypadkiem za mało bądź za dużo jak na swój wiek. Czym są siatki centylowe? To wykresy na których za pomocą centyli (swoistego rodzaju jednostki miary) pokazuje się jaka waga i wzrost jest idealna dla konkretnej płci dziecka. To rozróżnienie nie ma w sobie nic z dyskryminacji, a jedynie podkreśla fakt, że u chłopców i dziewczynek kwestia rozwoju fizycznego wygląda nieco inaczej.

W jaki sposób analizuje się takie siatki centylowe? Jest to dość proste. Przede wszystkim potrzebujemy danych, tak aby było z czym je porównać. Jak wspomniałem w tym wypadku ważne są cztery konkretne czynniki: waga, wzrost, płeć i wiek dziecka. Po podaniu tych pomiarów otrzymamy wykres z konkretnie zaznaczonym punktem, który w tym wypadku interesuje nas najbardziej. To jest ten tak zwany centyl, który podaje nam istotne dla nas informacje. Na siatce centylowej mamy wartości od 3 do 97 i są takie wielkości graniczne. Weźmy jednak na początku mniejszą liczbę. Na przykład, jeśli w przypadku waszego dziecka wynosi ona 75 oznacza to ni mniej ni więcej to, że jest ono grubsze od 75% rówieśników, ale waży mniej niż pozostałe 25%.

Jeśli wartości są skrajne (czyli wspomniane 3 i 97) to znak, że czas zgłosić się do lekarza, bo być może mamy do czynienia z niedożywieniem lub też ze zbyt dużą wagą. Może to też oznaczać jakieś czynniki chorobotwórcze. Takie pomiary należy przeprowadzać regularnie, ale nie trzeba też z drugiej strony przesadzać. Jeśli takie „badanie” będziemy wykonywać zbyt często to zmiany będą na tyle małe, że w zasadzie nie będzie się dało stwierdzić zmian czy jakieś nieprawidłowości.

Podziel się ze znajomymi