Czy sen może być lekiem?

wake up
Dodano: 14:14 23 września 2013
Aktualizowano: 14:14 23 września 2013
Źródło:

Kiedy spojrzymy jak wiele niedobrego może być spowodowane brakiem snu, to dojdziemy do wniosku, że może być niejako środkiem zapobiegawczym. Jeśli oczywiście zadbamy o to, aby spać w sposób prawidłowy. Czy jednak sen, sam w sobie, może być też lekiem?

 

Odpowiedź na to ostatnie pytanie może być tylko twierdząca. Oczywiście nie mówimy tutaj o sytuacji, że sen wyleczy poważne problemy zdrowotne. W tym wypadku natomiast może być on jednym z elementów rehabilitacji, o czym zaraz. Sen jest na pewno lekiem na zmęczenie. Służy on regeneracji organizmu i to zarówno fizycznej, jak i psychicznej. To jednak nie wszystko. Co jeszcze dzieje się podczas snu? Otóż dzięki niemu… starzejemy się wolniej.

 

W czasie snu, jak wspomniałem, nasz organizm się regeneruje. To właśnie w tym czasie następuje odnawianie komórek. To właśnie w trakcie snu organizm produkuje największą ilość białek. Znacie takie powiedzenie, że kiedy dziecko śpi, to rośnie? Nie ma w tym nic przesadzonego. To właśnie w snu, nasz organizm produkuje największą ilość hormonów wzrostu. To również kiedy śpimy wzmacniamy układ odpornościowy. I to właśnie może być pomocne przy rehabilitacji, jak i samym leczeniu. Nasz organizm w czasie choroby walczy,  a więc potrzebuje siły. Po to właśnie mamy sen.

 

Jeśli zaczyna go brakować w naszym życiu (na przykład przy problemach z bezsennością), to może się to dla nas naprawdę źle skończyć. Zazwyczaj brak snu zaczynamy odczuwać już po 24 godzinach bez niego. Pierwsze pojawia się zmęczenie organizmu. Zaczynamy odczuwać osłabienie fizycznie.

 

To, czego nie możemy zobaczyć, to „zwolnienie” pracy układu immunologicznego. Już po 24 godzinach bez snu zaczyna on produkować mniej białych krwinek. Po 48 godzinach zaczynamy odczuwać objawy, które mogą kojarzyć się z reumatyzmem. To efekt tego, że nasz organizm nie jest w stanie szybko rozkładać kwasów. Po upływie kolejnych godzin pojawiają się problemy z rozróżnianiem kolorów, a także pojawiają się halucynacje.

Podziel się ze znajomymi