Co oznacza niskie stężenie sodu we krwi?

Healthy life concept
Dodano: 12:17 17 lutego 2014
Aktualizowano: 14:22 17 lutego 2014
Źródło:

Sód, to jeden z podstawowych pierwiastków dla naszego organizmu. Powinniśmy dbać o to, aby utrzymywać go na odpowiednim poziomie. Nie może go być w naszej diecie, ani zbyt dużo, ani za mało. Co dzieje się w przypadku, kiedy jest zbyt niskie stężenie sodu we krwi?

To ten pierwiastek odpowiada za regulowanie gospodarki wodnej naszego organizmu. Bierze on również udział w metabolizmie białek i węglowodanów. Nie można nie wspomnieć o tym, że jest on też przekaźnikiem w układzie nerwowym. Sód dostarczany jest wraz z pożywieniem. Jeśli stężenie tego pierwiastka jest zbyt duże, to musimy liczyć się z wystąpieniem problemów zdrowotnych, takich jak na przykład podwyższenie ciśnienia tętniczego. To z kolei w dłuższej perspektywie, może mieć negatywny wpływ na funkcjonowania naszego organizmu. Czym z kolei grozi nam hiponatremia, czyli niedobór sodu?

Normalny poziom tego pierwiastka w naszym organizmie oscyluje między 135, a 145 mmol/l. Wyróżnia się trzy rodzaje hiponatremii: łagodną (130 – 134 mmol/l), umiarkowaną – (125 – 129 mmol/l) i ciężką (poniżej 125 mmol/l. Gdzie szukać przyczyn zbyt niskiego stężenia sodu we krwi? Taki stan rzeczy zazwyczaj jest związany z zespołami chorobowymi, które zaatakowały nasz organizm. Niskie stężenie sodu, może być też efektem odwodnienia. Jeśli mamy do czynienia z ostrym rodzajem hiponatremii, to może być ona połączona z obrzękiem mózgu. W takiej sytuacji najczęstszą przyczyną jest z kolei przyjmowanie zbyt dużej ilości wody. Określa się to mianem zatrucia wodnego. Taka sytuacja może też wystąpić podczas ostrego wysiłku fizycznego.

Pierwsze objawy, to nudności i ogólne osłabienie. Jeśli poziom sodu spada, to pojawiają się kolejne symptomy. Ból głowy, zaburzenia świadomości, a także drgawki. Może również pojawić się śpiączka, a także zatrzymanie pracy serca. Leczenie hiponatremii polega oczywiście na wyrównaniu poziomu sodu. Nie można tego robić jednak zbyt szybko. Może dojść wtedy do zespołu chorobowego, określanego jako Mielinoliza środkowa mostu (zespół Adamsa-Victora-Mancalla).