Chodzenie w szpilkach

5ryHt1wVCNWmC5z6MK2tL7pW634wDP.jpg


Administrator

Dodano: 08:56 15 września 2011
Aktualizowano: 09:13 15 września 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Uwielbiasz chodzić w butach na wysokim obcasie? Trudno ci się z nimi rozstać, a kiedy zakładasz te na płaskiej podeszwie, narzekasz na bóle nóg? Wiadomo już, dlaczego tak się dzieje.

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania na grupie kobiet, które ciągle noszą buty na wysokich obcasach. Jak pokazują wyniki tych badań, ich mięśnie były średnio o 13 proc. krótsze niż u kobiet, które wysokie obcasy zakładają sporadycznie. Z grupy 80 kobiet wybrano jedenastkę, która regularnie nosiła buty na 5-centymetrowym obcasie. Badanie USG wykazało, że włókna mięśni w ich łydkach były krótsze niż u kobiet, które wysokich obcasów unikają. Jednocześnie badanie pokazało, że ścięgna w łydkach były sztywniejsze u zwolenniczek obcasów. Efektem tych zmian są dolegliwości przy chodzeniu na płaskich stopach, dzieje się tak, ponieważ ścięgno nie może się dostatecznie rozciągnąć.

Oczywiście, jeśli uwielbiasz wysokie obcasy, nie musisz z nich od razu rezygnować. Dla zdrowia nóg warto różnicować wysokość obcasów, co zmusi mięśnie łydek do intensywniejszej pracy, a tobie pozwoli uniknąć przykrych dolegliwości.

Podziel się ze znajomymi