Chlor – czy jest mi potrzebny?


Administrator

Dodano: 08:25 23 kwietnia 2012
Aktualizowano: 08:38 23 kwietnia 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Pierwiastek ten nie kojarzy nam się raczej zbyt dobrze. Z chemii możecie pamiętać, że jest to niemetal, a jego liczba atomowa to 17. Z życia na pewno kojarzycie chlorowaną wodę, chociażby na basenach, tudzież w domowych kranach. Robi się to po, aby ją dezynfekować. Ale dlaczego nasz organizm go potrzebuje?

Przede wszystkim chlor uczestniczy w regulowaniu naszej gospodarki wodnej i dlatego jest tak istotny. Oprócz tego jest też istotnym składnikiem soków trawiennych, ale występuje również w ślinie i pocie. Chlor jest także jednym z elementów składowych płynu mózgowo–rdzeniowego oraz surowicy krwi. Jak więc widać na pytanie z tytułu trzeba odpowiedzieć twierdząco. Dziennie zapotrzebowanie zależy od wieku. Dorośli potrzebują go więcej (nawet do 5 g), a dzieci mniej – do 3g. Co może stać się w przypadku niedoboru chloru? Lista jest długa.

Braki w tym pierwiastku pojawiają się najczęściej w wyniku nadmiernego pocenia się lub też w wyniku długo trwającej biegunki. Przedłużający się niedobór tego pierwiastka może prowadzić do znacznego osłabienia mięśni, czy też zaburzeń w procesie trawienia. To jednak nie jest najgorsze, bo jeśli braki będą naprawdę duże to efektem mogą być obrzęki mózgu, a to z kolei prowadzić może nawet do śmierci. Z kolei nadmiar chloru również jest szkodliwy. Przede wszystkim prowadzi do nadciśnienia. Zbyt duża ilość chloru pojawia się głównie u osób odwodnionych, ale także tych, które mają chore nerki. Niektóre leki również powodują taki stan rzeczy (na przykład sterydy i androgeny). Cukrzyca to jedno ze chorób w których chory jest narażony na nadmiar tego pierwiastka w organizmie.

Na szczęście łatwo zadbać o odpowiedni poziom chloru w organizmie. Znajdziecie go przede wszystkim w soli, której przecież większość z nas używa. Jest on również w mleku i mięsie, rybach oraz w wodzie mineralnej. Niech was nie zraża to, że chlor jest używany do produkcji wybielaczy, czy też jest tak naprawdę środkiem bakteriobójczym (to właśnie po to jest dodawany do wody), ten pierwiastek naprawdę jest potrzebny waszemu organizmowi.

Podziel się ze znajomymi