Body piercing & kolczyki

cjQ8dIFIos78Vxp9f878QA1a5iTY2m.jpg
Dodano: 01:27 3 kwietnia 2008
Aktualizowano: 09:28 10 lipca 2012
Źródło: http://www.tatuaze.biz http://www.wildcat.pl

Piercing i piercing intymny (brwi, języka, nosa, pępka, uszu), to metoda ozdabiania ciała kolczykami. Dla nie których body piercing jest sztuką oraz narzędziem, które oddaje nasz charakter i osobowość.

Body piercing dotyczy takich miejsc jak uszy, nos, broda, brew, pępek, język, podbródek, narządy płciowe, sutki oraz wszystkie inne, które sobie wymarzymy.

Zanim zdecydujesz się na body art :

- Znajdź zaufany salon, najlepiej podpytaj wcześniej, gdzie dobrze jest wykonać body piercing. Gdy zdecydujesz się już na salon, idź wcześniej aby zaczerpnąć odpowiednich informacji. Zwróć uwagę czy salon jest czysty, budzi twoje zaufanie, czy wygląda profesjonalnie. Ważne jest również aby osoba, która wykona zabieg budziła twoje zaufanie.

- Zwróć uwagę, również czy salon posiada już wysterylizowane narzędzie i kolczyki, nie zgadzaj się aby robić to przy tobie, gdyż sterylizacja trwa około 1h lub dłużej, a nie 10 minut. Narzędzia i kolczyki powinny być przy tobie odpakowane.

- Ważne jest, aby dany salon miał certyfikat kursu kolczykowania, ale nie zawsze świadczy on o tym, że osoba, która była na tym kursie robi to dobrze. W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest zrobić taki kurs, ale niestety często są to kursy 1 dniowe, nie kończące się żadnymi egzaminami, dlatego też osoba taka nie ma doświadczenia w kolczykowaniu, a jedynie papierek.

- Dowiedz się czy w danym salonie zachowane są warunki sterylne, pamiętaj aby osoba, która wykona przekłucie robiła to w rękawiczkach lateksowych. Zwróć uwagę również czy przekłucie wykonywane będzie jednorazową, wysterylizowaną igłą, która po zabiegu jest wyrzucana do specjalnych przeznaczonych na ten cel pojemników.

- Zabieg powinien być wykonany za pomocą specjalnej igły, a nie pistoletu.

- Biżuteria, którą będzie wykonywany zabieg była z odpowiedniego materiał (tytan, implantinium, PTFE, bioplast. Stal chirurgiczna lub akryl żelowy używa się do gojenia rany).

- Kolczyk był odpowiednich wymiarów, źle dobrany może uciskać przekłute miejsce oraz utrudniać gojenie się rany.

- Przed zabiegiem powinieneś zostać poinformowany o fakcie, że kolczyk może sie nie przyjąć. A po zabiegu w jaki sposób masz pielęgnować ranę.

Kolczyki służące do piercingu są zrobione z tytanu lub stali chirurgicznej. Do pierwszego przekłucia używa się kolczyka wykonanego z tytanu, implantinium, PTFE, bioplast.

Biżuteria służąca do piercingu dzieli się na następujące kategorie:
- kółko zapinane kulką (z angielskiego captive bead ring – CBR)
- podkówka (circular barbell)
- banan (bananabell)
- sztanga (barbell)
- sztanga powierzchniowa (surface bar)

Do zabiegu przekłucia używa się specjalnych szczypiec, którymi podtrzymuje się fałdy skóry oraz igły iniekcyjnej lub welflonowej. Nie należy do przebijania innych części ciała niż uszu używać pistoletu ponieważ grozi to powstaniem blizny oraz złym przebiciem co może doprowadzić do poważnych komplikacji. Do robienia niektórych dziur np. tuneli używa się skalpela.

Co może się wydarzyć po wykonaniu body art:

-Przez pierwsze dni odczuwasz dyskomfort, czujesz kolczyka.

- Możesz odczuwać ból, swędzenie, pieczenie.

- Po przekłuciu z rany może polać się krew, ponieważ skóra zostaje uszkodzona i dodatkowo znajduje się w niej ciało obce (kolczyk).

- Po zabiegu nie należy pić alkoholu, kofeiny, zażywać aspiryny i leków podobnych. W przypadku przebicia języka nie wolno palić papierosów.

-W miejscu przekłucia może pojawić się siniak (najczęściej przy przekłuciu brwi).

- Na początku z rany wydziela się limfa lub inne substancje, które osadzają się na kolczyku, oznacza to, że rana goi się.

- Czasem wydaje się, że rana się już zagoiła, jednak po pewnym czasie miejsce przekłucia zaczyna się pogarszać, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe dbanie o nią od samego początku.

- Jeśli piercing zostanie odrzucony z rany wydziela się jasny płyn, otwór zaczyna się powiększać i czerwienić, rana zaczyna swędzieć.

Zasady dbania o ranę podczas gojenia:
- Przed przystąpieniem do czyszczenia rany pamiętaj o dokładnym umyciu rąk.
- Do czyszczenia rany używaj przegotowanej wody, rumianku, szałwii. Po dezynfekcji możesz użyć Octeniseptu (to środek zalecany do gojenia się ran).
- Jeśli dojdzie do zapalenia możesz użyć antybiotyku w maści (np.Oxycort), pamiętaj, że możesz go używać jedynie przez tydzień!!!. Nakładaj jedynie małą ilość maści aby był dostęp powietrza, zbyt duża ilość maści może jedynie pogorszyć gojenie.
- Przed usunięciem strupka namocz go, aby łatwiej zszedł. Nie zdrapuj go paznokciami.
- Gdy strupek zejdzie możesz delikatnie ruszać kolczykiem (w pierwszych dniach gojenia nie jest to konieczne).
- Zachowaj higienę rany.
- Oczyszczaj ranę najlepiej 2-3 razy dziennie.
- Nie zaklejaj miejsce przekłucia plastrami.
- Staraj sie unikać spania w takiej pozycji, która uciska kolczyk.
- W przypadku uprawiania sportu unikaj ćwiczeń, które podrażniały by kolczyka.
- Nie korzystaj z kąpieli w wannie, tylko pod prysznicem. Nie kąp się w basenie, jeziorze aby nie zakazić rany.
- W okolicach przekłutej rany noś czyste ubrania, unikaj takich ciuchów, które mogłyby uciskać na ranę.
- Co jakiś czas możesz sprawdzać czy kuleczki sie nie poluzowały.
- Nie wyciągaj kolczyka podczas gojenia.
- Czas gojenia jest bardzo różny: od 4 tygodni uszy, nos nawet do roku miejsca intymne, pępek.
- Pomocna jest też odpowiednia dieta bogata w białko oraz zażywanie cynku przez pierwszy tydzień gojenia się rany.
- Przebicie nie których miejsc wiąże się z wyrzeczeniami np. przy kolczyku w języku lub wardze powinno zachować się abstynencje w całowaniu, w przypadku przebicia miejsca intymnego należy używać prezerwatyw podczas stosunku.

Jak dbać o poszczególne miejsca:

Uszy, wargi, nos: chroń przekłute miejsce przed lakierami lub innym rozpylaczami, pamiętaj aby puder nie dostał sie do rany, w przypadku przekłucia uszu swój telefon zdezynfekuj, a innych unikaj.

Pępek: nie zakładaj obcisłych ciuchów, które mogły by podrażnić miejsce przekłucia, noś czyste ubrania, nie zakłądaj pasków ponieważ klamra może zaczepić o kolczyk.

Sutki: jeśli jesteś kobietą noś luźniejsze biustonosze, należy również ubierać luźne, bawełniane koszulki bez nadruków na klatce piersiowej, ponieważ mogą podrażnić brodawki.

Przekłucie w innych miejscach na powierzchni skóry: podczas ubierania się pamiętaj aby nie zaczepić o kolczyka, w przypadku przekłucia karku unikaj ubrań z twardym kołnierzykiem.

Język: przekłucie języka jest najmniej bolesnym zabiegiem przekłuwania, ból odczuwamy dopiero po kilku godzinach lub na drugi dzień. Po przebiciu język spuchnie. Kilka razy dziennie, a w szczególności po posiłku należy płukać jamę ustną chłodną szałwią lub rumiankiem. Można również zamrozić szałwię i rumianek w kostki i ssać je. Używaj miękkiej szczoteczki do zębów i łagodnej pasty do zębów. Aby zmniejszyć opuchliznę możesz spać na dodatkowej poduszce. Jeśli ból jest duży można zażyć Ibuprofen. Sprawdzaj umytymi rękami czy kuleczki sie nie poluzowały. Nie żuj gumy i nie wkładaj niczego do buzi. Nie spożywaj napoi lub posiłków po kimś. Nie spożywaj gorących lub ostrych posiłków. Nie pal papierosów. Nie zażywaj aspiryny. Przez pierwsze dni nie spożywaj produktów mlecznych. Stukanie kolczykiem o zęby może uszkodzić ich szkliwo. Kolczyk po wymianie na krótszy nie powinien stukać o zęby.

OSTRZEŻENIA

Nie zgódź się na wykonanie przekłucia pistoletem!!!! Jeśli zostanie ci to zaproponowane to nie jest to profesjonalny salon i zrezygnuj wykonanie piercingu w tym salonie. Body piercing wykonuje się narzędziami jednorazowymi, a pistoletu nie da się zdezynfekować.

Jeśli podczas łapania fałd skóry poczujesz silny ból, zrezygnuj koniecznie z zabiegu, osoba, która chce go wykonać nie profesjonalistą.

Nie przekłuwaj się sam w domu, możesz uszkodzić sobie ciało już do końca życia.

Bardzo ważne jest aby kolczyk, którym jest przekłuwane miejsce był dłuższy ponieważ miejsce przebicia może spuchnąć i rano ciężko będzie się goić.

Kolczyk w wardze może spowodować obniżenie się dziąsła.

Podziel się ze znajomymi