Badanie RTG

0c6Sp0wp7m5m99dgj9qU80dndLg9qq.jpg


Administrator

Dodano: 13:26 26 listopada 2012
Aktualizowano: 13:32 26 listopada 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Zacznijmy od tego czego może dotyczyć prześwietlenie. Przede wszystkim badanie RTG wykonuje się w przypadku złamań kończyn. Sprawdza się więc czy kości i stawy nie uległy złamaniu. Badanie RTG wykonuje się również na kręgosłup. Mowa o trzech odcinkach: szyjnym, piersiowym i lędźwiowym. Badanie promieniami rentgenowskimi dotyczyć może w końcu głowy, a także klatki piersiowej.

Warto przed badaniem sprawdzić, czy miejsce w którym będzie go wykonywać ma ważny przegląd techniczny na urządzenie. Trzeba jednak wziąć poprawkę na to, iż to promieniowanie. Oprócz tego dość istotny wydaje się być wiek danego urządzenia. Im nowsze, tym większe prawdopodobieństwo prawidłowych wyników, a także zmniejsza się ryzyko powtarzania się badania. Nie mniejsze znaczenie ma także sam lekarz. W końcu to on opisuje nasze zdjęcie. Od jego kompetencji zależy to, czy w dobry sposób zdiagnozuje problem.

Kiedy wykonuje się badanie RTG? Istnieje grupa swoistego rodzaju czynników, które wskazują na konieczność takowego. W momencie kiedy istnieje podejrzenie zmian w kończynach (mowa o wspominanych wcześniej złamaniach kości nóg i rąk) dostajemy zalecenie wykonania badania promieniami rentgenowskimi. Podobnie sytuacja ma się w przypadku gdy istnieje ryzyko, że nastąpiły zmiany w czaszce, w szyi, klatce piersiowej i miednicy. Warto też wiedzieć, że istnieją pewne przeciwwskazania. Przede wszystkimi badania RTG pod żadnym pozorem nie powinny wykonywać kobiety w ciąży. Nie należy również decydować się na to badanie zbyt często. Pamiętajmy jednak o tym, iż mimo stosowania środków mających chronić nasz organizm, to jednak promieniowanie jest szkodliwe dla naszego organizmu. Ostatnią wytyczną jest wiek. Osoby młode powinny raczej w miarę możliwości unikać badania RTG.

Podziel się ze znajomymi