Alkohol – co o nim wiemy?

Wein und Weinglas
Dodano: 13:53 23 września 2013
Aktualizowano: 13:53 23 września 2013
Źródło:

Na temat alkoholu funkcjonuje wiele informacji, które chociaż niepotwierdzone, są traktowane jako prawdziwe. Jest to o tyle szkodliwe, że niektóre z mitów mogą w groźny sposób odbić się na naszym zdrowiu.

Jeden z mitów, który funkcjonuje jest przekonanie o tym, że odpowiedni sposób mieszania alkoholi pozwala nam uniknąć syndromu dnia następnego. Według niektórych najlepiej jest najpierw wypić mocniejszy alkohol, a potem na przykład piwo. Naszemu organizmowi jest to tak naprawdę „obojętne”. Ma on swoją wytrzymałość na działanie alkoholu i jeśli przesadzimy – niezależnie od tego co wypijemy pierwsze – będziemy cierpieć.

Słyszeliście pewnie o tym, że alkohol ma pomagać w zasypaniu. Kieliszek wina przed położeniem się do łóżka ma zapewnić nam głęboki sen. Nic bardziej mylnego. Owszem po alkoholu zaśniemy, ale jest efekt działania toksyn, które nam szkodzą. Dodatkowo potrzebujemy do tego dużo większą ilość, niż jedna lampka. W podobny sposób trzeba potraktować przekonanie o tym, że alkohol pomaga na zdenerwowanie, czy problemy. O ile faktycznie w pierwszej chwili po wypiciu na przykład kieliszka wódki poczujemy pewnego rodzaju uspokojenie, o tyle w żadnym wypadku alkohol nie rozwiązuje problemów, które doprowadziły do sytuacji stresowej. Dużo częściej je komplikuje.

Ciekawa sprawa jest z piciem przez słomkę. Funkcjonuje przekonanie, że jeśli będziemy pili alkohol w taki sposób, to szybciej uderzy nam on do głowy. W tym wypadku koncepcje są dwie. Jedna mówi, że faktycznie tak jest. Z drugiej strony pojawia się wytłumaczenie, że pijemy wtedy szybciej i więcej. To właśnie dlatego ma to taka metoda „działać”. Według innej teorii jest to raczej efektem tego, kto częściej pije alkohol przez rurkę. To kobiety wybierają taki sposób (np. w drinkach), a ich organizm działa inaczej niż mężczyzn. Chodzi w tym wypadku o to, że słabiej przyswaja alkohol. Potocznie mówi się, że kobiety mają „słabszą głowę”. Co tak nawiasem mówiąc też nie zawsze jest regułą.

Podziel się ze znajomymi