5 hydroksytryptofan

7aQ1R5pEk96LyrUu6e52F5MLgjv3CW.jpg
Dodano: 08:27 18 listopada 2008
Aktualizowano: 12:23 24 stycznia 2012
Źródło: Przegląd Reader's Digest, Uzdrawiająca moc witamin, minerałów i ziół. Warszawa 2000

5-HTP czyli 5 hydroksytryptofan to substancja poprawiająca nastrój, łagodzi migreny i zwalcza bezsenność. Artykuł opisuje działanie 5-HTP i jego wpływ na organizm.

Osoby, które cierpią na depresję, bezsenność, migreny lub nadwagę powinny się zastanowić, czy nie wypróbować nowego preparatu o nazwie 5-HTP. W odróżnieniu od aminokwasu tryptofanu, który został wycofany z rynku, 5-HTP jest zupełnie nieszkodliwy dla zdrowia.

Co to jest 5-HTP?

5-HTP (skrót od 5-hydroksytryptofan) jest pochodną tryptofanu – aminokwasu występującego w wysokobiałkowych produktach spożywczych, takich jak mięso wołowe i drobiowe, ryby i nabiał. Organizm przekształca tryptofan z pożywienia w 5-HTP. Tryptofan występuje też w nasionach afrykańskiej rośliny Gńffonia simplkifolia, z których wytwarza się dostępne na rynku preparaty zawierające 5-HTP.

5-HTP cieszy się ostatnio ogromnym zainteresowaniem lekarzy i naukowców. Wpływa między innymi na czynności mózgu, poprawia nastrój, zwalcza bezsenność, łagodzi migreny i pomaga utrzymać właściwą masę ciała. W odróżnieniu od wielu innych substancji odżywczych (i leków), które składają się z substancji o zbyt dużych cząsteczkach, by przeniknąć z krwiobiegu do mózgu, 5-HTP przebywa tę drogę bez przeszkód. Po dotarciu do mózgu jest przekształcany w serotoninę – jeden z przekaźników nerwowych, ważny dla prawidłowej czynności układu nerwowego. Choć serotonina wpływa na wiele narządów, jej podstawowym miejscem działania jest mózg. Wpływa na wszystkie jego funkcje, od nastroju po łaknienie i sen.

Bliskie podobieństwo chemiczne z aminokwasem tryptofanem sprawia, że 5-HTP jest różnie oceniany. W 1989 r. w wielu krajach zabroniono sprzedaży preparatów zawierających L-tryptofan i inne postaci tryptofanu. Ma to związek z przypadkami śmierci osób zażywających te preparaty. Później okazało się, że nie było to wynikiem działania tryptofanu. lecz skażenia preparatów podczas produkcji. W 1994 r. w USA trafił do sprzedaży 5-HTP. Dziś jest dostępny również w innych krajach bez recepty. Żeby wykluczyć możliwość skażenia, 5-HTP jest wytwarzany inną metodą niż tryptofan. Niektórzy naukowcy mają pewne wątpliwości, czy jego stosowanie jest bezpieczne, ale większość z nich uważa, że jest to środek nieszkodliwy i skuteczny.

Właściwości 5-HTP

• Łagodzi stany depresyjne.
• Pomaga zwalczać bezsenność.
• Pomaga utrzymywać właściwą masę ciała.
• Leczy migreny.

5-HTP dostępny jako:

• Kapsułki
• Tabletki

Uwaga:

Jeśli przyjmujesz leki przeciwdepresyjne, nie powinieneś stosować 5-HTP bez porozumienia z lekarzem. W połączeniu z niektórymi tego typu lekami, 5-HTP może wywołać stany lękowe, dezorientację, przyspieszony rytm serca, poty, biegunkę i inne niepożądane reakcje.

U niektórych osób 5-HTP wywołuje ospałość. Zanim się nie przekonasz, jak działa na Ciebie, unikaj prowadzenia samochodu i wykonywania niebezpiecznych czynności. Duże dawki 5-HTP mogą uszkadzać wątrobę i zaostrzać objawy astmy. Powinny go też unikać kobiety ciężarne i planujące ciążę.

Działanie 5-HTP

W ostatnich latach badano skuteczność 5-HTP w leczeniu zaburzeń nastroju, takich jak stany depresyjne, lęki i napady paniki, ponieważ zwiększa on ilość serotoniny w mózgu. Naukowcy starają się też ustalić, czy 5-HTP może pomóc w innych schorzeniach związanych ze zbyt małą ilością serotoniny, takich jak migreny, fibromialgia, otyłość, zaburzenia układu pokarmowego, zespół napięcia przedmiesiączkowego, a nawet agresywność. Żeby ustalić skuteczność 5-HTP w leczeniu tych chorób, konieczne są dalsze badania, ale wstępne obserwacje dokonane przez naukowców są bardzo obiecujące.

GŁÓWNE KORZYŚCI:

Od kilkudziesięciu lat lekarze zapisują 5-HTP na depresję i bezsenność. W wielu przypadkach substancja La jest skuteczniejsza, szybciej zwalcza depresję i powoduje mniej skutków ubocznych niż standardowe leki przeciwdepresyjne. Podczas pewnego badania okazało się, ze wśród pacjentów cierpiących od dawna na depresję oporną na inne leki przeciwdepresyjne, ponad polowa czulą się znacznie lepiej po zażywaniu 5-HTP. Substancja ta zapewnia lepszy sen, wydłużając czas trwania 2 głównych faz snu – głębokiego i REM, czyli fazy marzeń sennych. Osoby zażywające 5-HTP śnią dłużej, dzięki czemu budzą się bardziej wypoczęte.

DODATKOWE KORZYŚCI:

Osoby, które chcą schudnąć lub cierpią na migreny, również powinny sięgnąć po 5-HTP. Podczas badań prowadzonych w grupie kobiet z nadwagą stwierdzono, że te z nich, które zażywają 5-HTP jadły mniej kalorycznie, łatwiej traciły zbędne kilogramy i częściej czuły się najedzone niż te, którym podawano placebo. 5-HTP pomaga też na bóle głowy, szczególnie migrenowe, zmniejszając ich częstość, długość i natężenie.
5-HTP zwiększa tolerancję na ból u osób cierpiących na fibromalgię – przewlekłą chorobę, której towarzyszą bóle i uczucie zmęczenia. Preparat ten pozwala bowiem likwidować depresję leżącą u przyczyn tej choroby. We Włoszech porównano wyniki leczenia 200 osób cierpiących na fibromialgię. Te z nich, które przyjmowały 5-HTP wraz z konwencjonalnymi lekami przeciwdepresyjnymi, cierpiały mniej niż te, którym podawano tylko 5-HTP lub tylko leki przeciwdepresyjne. Osoba, która zażywa takie leki, nie powinna jednak przyjmować 5-HTP bez porozumienia z lekarzem, gdyż mogą wystąpić niepożądane reakcje.

Stosowanie:

DAWKOWANIE:

Stany depresyjne i większość dolegliwości: zwykle 50 do 100 mg 3 razy dziennie. Migrena: maksymalnie 100 mg 3 razy dziennie. Bezsenność. 100 mg na pół godziny przed zaśnięciem. Zażywanie 5-HTP należy rozpocząć od niewielkich dawek (np 50 mg) i w razie potrzeby stopniowo je zwiększać.

SPOSÓB UŻYCIA:

Aby zapewnić szybkie wchłanianie 5-HTP, należy przyjmować go na pusty żołądek. Jeśli preparat ma pomóc w odchudzaniu, należy go zażywać na pół godziny przed posiłkiem. Bez zalecenia lekarza nie wolno stosować 5-HTP dłużej niż przez 3 miesiące. Niektórzy lekarze radzą przyjmować 5-HTP razem z dziurawcem, który również poprawia nastrój. Nie powinno się jednak robić tego bez porozumienia z lekarzem ani też łączyć 5-HTP z lekami przeciwdepresyjnymi.

Skutki uboczne:

5-HTP wywołuje czasami łagodne objawy uboczne, np. nudności, zaparcia, wzdęcia, ospałość i zmniejszony popęd seksualny. Nudności mijają zwykle po kilku dniach.

Czy wiesz, że…

Nawet jeśli dany preparat jest reklamowany jako 5-HTP, może zawierać inne zioła lub substancje odżywcze, które nie muszą być potrzebne. Zawsze trzeba uważnie sprawdzić listę składników na opakowaniu, by upewnić się, co naprawdę zawiera kupowany preparat. 5-HTP jest najczęściej sprzedawany w dawkach 50 i 100 mg. Najlepiej zacząć od mniejszej dawki i stopniowo ją zwiększać, aby zminimalizować ryzyko skutków ubocznych.

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi