Powikłania ciąży

Dodano: 08:25 24 lipca 2008
Aktualizowano: 12:48 3 lipca 2012
Źródło:

Poród przedwczesny

Ciąża prawidłowa powinna trwać 40 tygodni, lecz tylko nieliczne dzieci rodzą się dokładnie w tym terminie. Około 5% porodów to porody przedwczesne. Dzięki wielkiemu postępowi w dziedzinie intensywnej opieki nad noworodkami można obecnie uratować wiele wcześniaków, które w przeszłości miały niewielkie lub zgoła żadne szanse przeżycia. Mimo to im dłużej uda się podtrzymać ciążę zagrożoną przedwczesnym porodem, tym lepiej dla dziecka.

Badania diagnostyczne:

Przez całą ciąże kobieta powinna pozostawać pod stałą kontrolą lekarza lub położnej. Regularne badania obejmują analizę moczu, glukozy we krwi w celu wykrycia cukrzycy ciężarnych oraz pomiar ciśnienia we krwi. W czasie kontroli kobieta powinna przedstawić lekarzowi i omówić z nim wszystkie swoje problemy nawet te najmniejsze. Jeżeli zachodzi podejrzenie zakażenia lub innych powikłań, konieczne bywają badania dodatkowe, takie jak posiewy, badanie krwi, badanie ultrasonograficzne i monitorowanie płodu.

Leczenie:

Większość niewielkich powikłań ciąży nie wymaga leczenia. Powikłania poważne wymagają leczenia zależnie od wywołujących je przyczyn.

Przedwczesny poród można czasem zahamować, pozostając w łóżku i stosując rytodrynę, lek hamujący skurcze macicy.Łożysko przodujące i przedwczesne odklejanie łożyska wymagają hospitalizacji i pozostania w łóżku do ustąpienia krwawienia. W niektórych przypadkach musi być wykonane natychmiastowe cesarskie cięcie dla ratowania życia matki i dziecka.

Leczenie alternatywne i medycyna ludowa muszą być stosowane z taką samą ostrożnością co inne leki w czasie ciąży. Zioła lub duże dawki witamin mogą być równie niebezpieczne jak inne leki, dlatego należy poradzić się lekarza przed stosowaniem jakichkolwiek preparatów czy podejmowaniem nietypowych działań.

TECHNIKA ALEXANDRA:

bóle krzyża są często spowodowane złą postawą pogarszającą się w czasie ciąży przez wzrost ciężaru brzucha. Specjalista może nauczyć ćwiczeń, które spowodują odpowiednie wyrównanie kręgosłupa i wzmocnią podtrzymujące go mięśnie.

HOMEOPATIA:

Specjaliści twierdzą, że leki homeopatyczne są bezpieczne dla kobiet w ciąży, gdyż ich dawki są tak małe, że nie moga zaszkodzić płodowi. Sepia bywa zalecana w celu ulżenia w porannych nudnościach i wymiotach.

MASAŻ:

Łagodny masaż może rozluźnić napięte mięśnie, lecz okolica brzucha nie powinna być masowana zbyt silnie. Najkorzystniejszy jest delikatny masaż klasyczny, lub szwedzki, stosowany w ułożeniu kobiety na boku.

LECZENIE DIETĄ:

Dietetycy na ogół radzą ciężarnym spożywanie obfitych ilości pozbawionego tłuszczu mleka oraz niskotłuszczowych produktów mlecznych, jarzyn, owoców. Jakkolwiek zapotrzebowanie na witaminy i sole mineralne w ciąży wzrasta, to z wyjątkiem żelaza i kwasu foliowego dodatkowe ich podawanie nie jest konieczne przy prawidłowej diecie. Duże dawki witaminy A mogą spowodować poważne wady u płodu.

JOGA I MEDYTACJA:

Te i inne techniki rozluźniające bywają pomocne w pokonaniu niewielkich niewygód i stresów związanych z ciążą. W ostatnim trymestrze ciąży nie należy wykonywać żadnych ćwiczeń wymagających naprężenia brzucha lub leżenia płasko na plecach.

SAMOLECZENIE:

Aby złagodzić nudności kobiety w ciąży powinny dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu.ssanie pokruszonego lodu może także być pomocne, unikać trzeba pikantnych i smażonych potraw.Zaparcia zmniejszyć można pijąc dużo płynów,ćwiczeniami oraz jedząc pożywienie bogate w błonnik. Jeśli wystąpiło zapalenie pochwy nie można stosować irygacji chyba, że lekarz zalecił. Nie jednokrotnie można zapobiec zapaleniu pochwy, dokładnie osuszając okolice sromu po umyciu i nosząc bawełnianą bieliznę.

Podziel się ze znajomymi