Nietypowe „objawy” ciąży

Dodano: 14:08 12 grudnia 2013
Aktualizowano: 14:08 12 grudnia 2013
Źródło:

Najbardziej znane i kojarzone symptomy związane z ciążą to bez wątpienia mdłości, ogólne zmęczenie,a także senność. Wiązane są z nią również tak zwane zachcianki żywieniowe. Są jednak objawy, które określa się jako „nietypowe”, albo „rzadkie”.

W czasie ciąży może wystąpić problem z zapchanym nosem. Jest to związane z większym przepływem hormonów i krwi. Jednym z efektów takiego stanu rzeczy jest puchnięcie nozdrzy. Mogą się one również wysuszać. Skutkiem związanym z puchnięciem nosa jest jego „zapchanie” i potrzeba częstego używania chusteczek.

Kolejny nietypowy objaw, który również związany jest z hormonami, to nadprodukcja płynów ustrojowych prowadząca do nadmiernego ślinienia się. Wraz z urodzeniem dziecka, ten objaw zniknie. W czasie ciąży może też wystąpić zwiększona produkcja melanin, czyli grup pigmentów odpowiadających za między innymi kolor naszej skóry. Efektem tego mogą być chociażby ciemne plamy na twarzy, czy tak zwane pajączki występujące na całym ciele. Pojawić się może też tak zwana linea nigra. Jest to ciemna linia biegnąca od pępka w dół. Kiedy ciąża się skończy i ten objaw powinien zniknąć.

W przypadku gdy pojawia się problem z zapchanym nosem, to może również wystąpić chrapanie. Jest to poniekąd efektem tego pierwszego symptomu. Ograniczyć można go przez chociażby odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym śpicie. Wspomniany wyżej zwiększony przepływ krwi powodować może też nadmierne pocenie. Dotyczy ono zarówno pach, jak i twarzy, czy karku. W tym wypadku również niewiele można zrobić z przyczyną tego objawu. Dobrze jest natomiast pamiętać o tym, aby ubierać się w przewiewne tkaniny. Istotne jest też picie dużej ilości płynów.

Przedstawione wyżej objawy najprawdopodobniej znikną po urodzeniu dziecka, w momencie kiedy organizm wróci do swojego „normalnego” stanu. Jeśli jednak będą one dalej Was męczyć, to czas zgłosić się do lekarza.

Podziel się ze znajomymi