Leki a ciąża

iBvHNxirGcIkF2N71k3X87KKv2K906.jpg
Dodano: 08:50 9 czerwca 2008
Aktualizowano: 13:34 4 lipca 2012
Źródło: "Samo zdrowie", czerwiec 2008

Leki i ciąża to dwa pojęcia wykluczające się, jak więc radzić sobie z dolegliwościami nękającymi nas podczas ciąży?

W ciąży wielu leków nie wolno przyjmować, bo mogą one przenikać przez łożysko lub pępowinę do krwiobiegu dziecka. Jego wątroba nie jest jeszcze na tyle dojrzała, by poradzić sobie z przetwarzaniem chemicznych substancji. Dlatego przy drobnych dolegliwościach najpierw warto sprawdzić naturalne metody, np. wypić ciepłą herbatę z imbirem, gdy dokucza niestrawność. Jeśli nie pomagają tego typu sposoby, mamy ochotę wziąć tabletkę. Jednak nawet gdy w ulotce leku znajduje się informacja, że może go przyjmować kobieta w ciąży, należy i tak skonsultować to z ginekologiem.

Ból głowy

Uścisk w skroniach albo tępy ból w okolicy czoła często są spowodowane niedotlenieniem. W ciąży kobieta potrzebuje więcej tlenu, by dostarczyć go sobie i dziecku.

Rada: Na początek należy porządnie przewietrzyć pomieszczenie, w którym się przebywa lub wyjść na spacer do parku. Jeśli ból nie mija, należy wmasować w skronie kilka kropli olejku lawendowego lub goździkowego. Olejki te odprężają i działają przeciwbólowo. Jeśli kogoś drażnią te zapachy można użyć oliwki do masażu. Gdy te metody nie przynoszą ulgi, a ból staje się nie do zniesienia, można sięgnąć po tabletkę przeciwbólową z paracetamolem, np. Apap Noc lub Panadol. Ten składnik łagodzi ból i jest całkowicie bezpieczny dla dziecka. Jeśli jednak ucisk w skroniach lub okolicy czoła zdarza się często, należy poinformować o tym lekarza. Może być to pierwszy sygnał niebezpiecznych w ciąży dolegliwości, np. cukrzycy albo nadciśnienia.

Drapanie w gardle

Obrzęknięte bolące gardło to zwykle oznaka zbliżającego się przeziębienia. Czasem to pierwszy zwiastun bakteryjnej infekcji, np. anginy.

Rada: Przyszła mama opuchliznę i drapanie w gardle może łagodzić płukaniem gardła trzy razy dziennie ciepłą wodą z dodatkiem soli. Gdy łamie w kościach lub występuje gorączka, można sięgnąć po środki z paracetamolem, który oprócz działania przeciwbólowego, obniża też gorączkę. Jeśli po pięciu dniach objawy przeziębienia nie ustąpią, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Oczywiście należy go poinformować o ciąży. Dla niego to ważna informacja. Jeśli konieczny będzie antybiotyk, przepisze taki, który nie szkodzi dziecku, np. z grupy penicylin (Ampicylinę lub Augmentin – na receptę) lub cefalosporyn (Zinnat, Ceclor, Biotraxon, Keflin – na receptę).

Żołądek

Przyszłe mamy często dopadają: zgaga, wzdęcia i niestrawność. Na początku ciąży zgaga jest spowodowana zwiotczeniem ścian mięśni przewodu pokarmowego, które zamykają wejście do żołądka. W późniejszych miesiącach powiększająca się macica uciska na żołądek i jelita, zaburzając pracę przewodu pokarmowego.

Rada: Gdy często odczuwa się pieczenie w przełyku należy wprowadzić zmiany w diecie. Jeść częściej, ale mniejsze porcje. Pół godziny po posiłku dobrze by było wybrać się na spacer, który usprawni trawienie i zapobiegnie zaleganiu pokarmu w żołądku. Unikać tłustych i pikantnych potraw. Spać z głową umieszczoną powyżej ciała.

Na dokuczliwą zgagę pomoże Alugastrin lub Rennie. Środki te zawierają związki glinu, które zobojętniają kwas żołądkowy. Wzdęcia zaś pomogą zlikwidować preparaty z simetikonem. To substancja, która rozpuszcza nadmiar gazów w jelitach. Ulgę brzuchowi przyniesie przyjmowany po posiłku Esputicon. Aby zapobiec wzdęciom , częsciej jeść produkty gotowane, np. na parze. Unikać natomiast cebuli, która zawiera wzdymające węglowodany i związki siarki, oraz pełnych błonnika warzyw strączkowych. Potrawy doprawiać dużą ilością przypraw ułatwiających trawienie, np. majerankiem, ziołami prowansalskimi.

Gdy męczy ból żołądka, spowodowany niestrawnością, należy wypić ciepłą herbatkę z dodatkiem łyżeczki imbiru. Wspomoże trawienie i zmniejszy ból. Jeśli powodem dolegliwości jest zatrucie pokarmowe, któremu towarzyszy biegunka, można sięgnąć po Smectę. Osłania ona przewód pokarmowy przed działaniem kwasów. Floridal natomiast zawiera dobroczynne dla układu pokarmowego bakterie, które skracają czas trwania biegunki. W ten sposób zapobiegają też odwodnieniu.

Kłopoty z pęcherzem

Co dziesiąta przyszła mama ma problemy z układem moczowym. Hormony produkowane podczas ciąży sprawiają, że mocz zalega w drogach moczowych, co sprzyja infekcjom. W zaawansowanej ciąży przepływ moczu z nerek do pęcherza jest utrudniony z powodu ucisku macicy. Najczęstszą infekcją jest zapalenie pęcherza moczowego wywołane przez bakterie. Trzeba je leczyć, bo może dojść do zakażenia nerek, a to jest bardzo groźne zarówno dla mamy jak i dziecka. Może nawet przyczynić się do przedwczesnego porodu.

Rada: Należy udać się do lekarza, bo zapalenie pęcherza samo nie przejdzie. Należy lekarza poinformować o ciąży. Poza tym należy pić dużo niegazowanej wody źródlanej lub niskozmineralizowanej, by często oddawać mocz. Wraz z nim usuwa się bakterie z dróg moczowych. Pomocny może być także sok żurawinowy, bo zawiera substancje, które zapobiegają przyleganiu bakterii do ścian układu moczowego. Odkażająco działają też preparaty bez recepty, np. Urosept oraz wywar z korzenia pietruszki. Jeśli kłopotom z pęcherzem towarzyszy też silny ból z tyłu pleców, może to oznaczać zapalenie nerek. Wtedy lekarz zaleci badania na posiew moczu i przepisze antybiotyk, który będzie bezpieczny dla dziecka.

Zatkany nos

Po niewyleczonym przeziębieniu, w zatokach może rozwinąć się stan zapalny. Objawia się to m.in. silnym bólem w okolicy policzków i nasady nosa. U kobiet spodziewających się dziecka zapalenie zatok jest dość częste, ponieważ hormony wydzielane w czasie ciąży powodują obrzęk i przekrwienie błon śluzowych. Ujścia zatok łatwo się zatykają, a w zgromadzonym tan śluzie rozwijają się bakterie.

Rada: Pięciominutowa parówka z dodatkiem odkażającej szałwii pomoże przy zatkanym nosie. Stan zapalny w zatokach zmniejszy natomiast okład z dużego liścia kapusty włoskiej. Trzeba go rozwałkować, by puścił sok i przyłożyć na 20 min. Sok z tego warzywa ma działanie przeciwzapalne. Te domowe metody przyniosą ulgę, ale nie zastąpią wizyty u lekarza. Potrzebny będzie antybiotyk z grupy penicylin albo cefalosporyn który zapisze lekarz laryngolog.

W ciąży nie wolno zażywać leków, które zawierają kwas acetylosalicylowego, bo mogą być one przyczyną krwawienia z dróg rodnych i nasilić obrzęki nóg.

Podziel się ze znajomymi