Kwas foliowy w ciąży


Administrator

Dodano: 13:25 30 marca 2009
Aktualizowano: 14:13 26 września 2011
Źródło: red Jonderka Gerard, Podręczna encyklopedia zdrowia, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2002

Kwas foliowy jest konieczny do wytwarzania czerwonych ciałek krwi. A rola kwasu foliowego w ciąży jest zdecydowania większa, dlatego warto dowiedzieć się jakie działanie ma kwas foliowy.

Zalecana średnia dawka dzienna to 0,2 mg kwasu foliowego, jednak w czasie ciąży zapotrzebowanie to wzrasta dwukrotnie.

Kwas foliowy odgrywa bardzo dużo ról w organizmie – regulowanie wzrostu i funkcjonowania komórek, ma dodatni wpływ na system nerwowy i mózg, ma wpływ na nasze dobre samopoczucie psychiczne, zapobiega uszkodzeniom cewy nerwowej u rozwijającego się dziecka. Kwas foliowy ma pozytywny wpływ na wagę i rozwój noworodków jak również bierze udział w przekazywaniu materiału genetycznego, reguluje podział komórek i sprawia, że układ pokarmowy działa sprawniej. To kwas foliowy bierze udział w tworzeniu soku żołądkowego co gwarantuje sprawne działanie wątroby, żołądka i jelit. Kwas foliowy chroni również organizm kobiet przed nowotworem macicy.

Dzienne zapotrzebowanie można pokryć jedząc 250 g szpinaku lub 200 g kopru włoskiego, lub 250 g szparagów albo 330 g chleba z pełnego ziarna.

Niedobór kwasu foliowego nie powinien występować przy poprawnym odżywianiu się, choroby przewodu pokarmowego mogą utrudniać wchłanianie kwasu foliowego. Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do zahamowania wzrostu i odbudowy komórek w całym organizmie, może być też powodem anemii i powodować przemęczenie i kłopoty z koncentracją. Brak kwasu foliowego wywołuje stany niepokoju, lęku, depresję, nadmierną drażliwość, roztargnienie, problemy z pamięcią, zaburzenia w trawieniu i niedożywienie. Odpowiednia ilość kwasu foliowego jest niezwykle ważna u kobiet w ciąży ponieważ zapobiega wadom cewy nerwowej u płodu, dlatego kobiety w ciąży powinny spożywać 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, począwszy od trzech miesięcy przed planowaną ciążą, aż po 12 tydzień ciąży. Zaleca się by wszystkie kobiety w wieku rozrodczym zażywały suplementy w postaci 0,4 mg.

Nadmiar kwasu foliowego może powodować dolegliwości jelitowe i utrudniać rozpoznanie niedokrwistości megaloblastycznej spowodowanej witaminą B12.

Podziel się ze znajomymi