Jakich ziół unikać w ciąży?

A2jj73u89BAtDW0VMqFN90TDLO54or.jpg


Administrator

Dodano: 08:16 7 grudnia 2011
Aktualizowano: 08:30 7 grudnia 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Zioła i preparaty ziołowe uznawane są za najzdrowszy sposób leczenia wszelkich chorób. Pamiętać należy jednak o tym, że nie każde schorzenie można nimi wyleczyć oraz o tym, że są rośliny, których szczególnie powinny unikać panie w ciąży.

Przez te 9 miesięcy kobieta musi bardzo uważać nie tylko na to, co je i pije, ale również jakie leki, czy suplementy przyjmuje. Jeśli nie jest przekonana co do ich działania (czy raczej skutków ubocznych) to najprostszym rozwiązaniem jest po prostu niestosowanie danego leku. Oczywistym jest również wizyta u lekarza, który pozwoli określić, czy w czasie ciąży konkretne ziołowe preparaty mogą być stosowane i jakie są ewentualne zagrożenia. I właśnie ta ostatnia rada powinna przyświecać za każdym razem, gdy pojawia się jakaś niepewność.

Niezależnie od tego, warto wiedzieć jakich roślin w czasie ciąży należy unikać. Tym bardziej, że okazuje się iż nawet z pozoru nieszkodliwa mięta pieprzowa może mieć negatywne działanie na płód. Żeń-szeń, który jest niezmiernie popularny na różne dolegliwości (chociaż dużo częściej stosują tę roślinę mężczyźni) również w czasie ciąży powinien być odstawiony, jeśli kobieta go wcześniej stosowała. Ciekawostką jest, bez wątpienia fakt, ze ograniczyć należy nie tylko zioła, które zwyczajowo przyjmuje się w wywarach czy bardzo popularnych suplementach diety. Przykładem na to jest bazylia. Oczywiście nie oznacza to, że mamy te przyprawę całkowicie wyłączyć ze swojej diety, ale warto by panie w ciąży uważały na ilość, którymi ubogacają swoje potrawy.

Ostatnią rośliną, na która należy uważać jest chmiel. I nie chodzi tutaj tylko o alkohol. Zresztą chyba żadnej pani nie trzeba przekonywać, że w czasie ciąży powinny go całkowicie odstawić, bo jego negatywny wpływ na dziecko może być ogromny. Jednak chmiel znajduje się nie tylko w alkoholu, często jest on składnikiem ziołowych preparatów uspokajających. Dlatego warto dokładnie wertować ich skład. I na koniec jeszcze jedno ostrzeżenie. W czasie ciąży nie należy stosować tych ziół, które działają moczopędnie i przeczyszczająco.

Podziel się ze znajomymi