Jakich składników kosmetyków w ciąży…

Grossesse - soin du corps
Dodano: 17:58 16 stycznia 2015
Aktualizowano: 10:14 17 stycznia 2015
Źródło:

Bez trudu można znaleźć informacje o tym, jakie preparaty do pielęgnacji są przez czas trwania ciąży dozwolone. Zawierają one składniki bezpieczne zarówno dla przyszłych mam, jak i rozwijającego się dziecka. Wiele kosmetyków ma jednak substancje, które mogą być groźne w czasie ciąży. Warto mieć tego świadomość.

Nie wszystkie składniki, których używać nie należy są „oczywiste”. Za przykład posłuży tutaj witamina A. Zwykle wymieniana jest ona w kontekście pozytywnego wpływu na organizm i to zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. W przypadku ciąży jednak witamina A, jak i jej pochodne (to dość istotna sprawa), są zakazane. Mogą one powodować uszkodzenia płodu. Z tego powodu warto dość dokładnie czytać skład kosmetyków. Niewskazane są również profesjonalne zabiegi wykorzystujące witaminę A i jej pochodne (np. przeciwzmarszczkowe).

Kolejnym składnikiem, którego w czasie ciąży lepiej unikać, jest kwas salicylowy. Ma on właściwości złuszczające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Może jednak mieć szkodliwy wpływ na rozwój płodu.

W czasie ciąży unikać należy olejków eterycznych, a w zasadzie większości substancji zapachowych. Mają one działanie alergizujące i podrażniające. W ciąży należy unikać przede wszystkim olejku rozmarynowego, jaśminowego i tymiankowego. Nie powinno się również w tym czasie stosować kosmetyków zawierających duże stężenie (powyżej 5%) kwasów owocowych. Mogą one podrażniać i wywoływać alergię.

Uważać należy też na ftalany. Są to substancje, które występują między innymi w perfurmach i dezodorantach. Lakiery do paznokci również je zawierają. Z tego samego powodu warto zwrócić uwagę na pianki do włosów.

Wracając na koniec do profesjonalnych zabiegów, to w czasie ciąży należy unikać tych wszystkich, które wykorzystują prąd. Mowa tutaj międy innymi o jonoforezie. Zrezygnować trzeba też z laseroterapii. W pierwszym trymestrze lepiej unikać też sauny. Niewskazana w tym czasie jest medycyna estetyczna (np. botoks).