Cukrzyca a ciąża


Administrator

Dodano: 08:42 8 maja 2012
Aktualizowano: 08:47 8 maja 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Coraz większa liczba kobiet, które chorują na cukrzycę decyduje się na zajście w ciążę. Nie ma w tym nic dziwnego, bo po pierwsze coraz więcej z nich rodzi zdrowe dzieci, a to jest wynikiem większej świadomości oraz wiedzy lekarskiej.

Pierwsze pytanie, które panie chore na cukrzyce sobie mogą postawić, to czy mogą zajść w ciążę i czy w związku ze swoją chorobą dziecko będzie zdrowe. I tu odpowiedź jest napawająca optymizmem. Obecnie opieka diabetologiczna kobiet w ciąży wygląda dużo lepiej niż kilkanaście, czy nawet kilka lat temu. Jednak – i to warto podkreślić – wciąż istnieje ryzyko zagrożenia życia i płodu. Podstawowym warunkiem, poza wspomnianą opieką, jest odpowiednia zablokowana ciąża. Cukrzyca w tym czasie, zarówno przed i po ciąży musi być odpowiednia wyrównana. Warto sobie też zdać sprawę z tego, że zarówno zbyt wysoki poziom glikemii, czy też jego wahania mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu. Dotyczy to szczególnie pierwszych tygodni ciąży. Podobnie sytuacja ma się z niektórymi lekami, które mogą w taki sposób wpływać.

Zaplanowana ciąża oznacza przede wszystkim konsultacje lekarskie. Nad ciążą warto się zastanowić jeśli parę miesięcy wcześniej były jakieś zaburzenia związane z poziomem cukru. Zresztą to planowanie polega też na tym, że przed zajścia w ciążę (czy też dokładniej rzecz biorąc – próbą) trzeba ustabilizować poziom cukru. Dobrze też mieć świadomość tego co może grozić kobiecie w ciąży, która jest chora na cukrzycę. Hiperglikemia może (zaznaczam – może) spowodować w ciągu pierwszego trymestru wystąpienie wad serca, układu nerwowego i oddechowego. Kobiety, które nie będą miały wyrównanego poziomu cukru mogą być narażone na poronienie (u nich ryzyko występuje dużo częściej). Jeśli z kolei występuje u pań powikłania naczyniowe, to częściej dochodzi do zatrzymania rozwoju płodu.

W czasie ciąży odstawia się wszelkie leki na cukrzyce, poza insuliną. I co niezmiernie ważne w czasie tych 9 miesięcy cukrzyca musi być bezwzględnie kontrolowana.