Żyć z alergią

Dodano: 11:41 6 maja 2008
Aktualizowano: 12:54 9 lipca 2012
Źródło: Źródła: http://www.alergie.choroby.biz/Alergia http://zdrowie.flink.pl/alergia.php http://www.alergia.org.pl/pacjent/pacjent.htm http://serwisy.gazeta.pl/zdrowie/1,63765,1362173.html http://www.pfm.pl/u235/navi/198619

Alergia to choroba cywilizacyjna. Około sto lat temu ten problem dotyczył jedynie 1% społeczeństwa. Współcześnie choroba ta występuje niezwykle często. Zapadają na nią osoby w różnym wieku, również dzieci. Alergia ma charakter przewlekły i teoretycznie nie można się z niej wyleczyć. Niemniej jednak przy zastosowaniu właściwej terapii można zredukować jej objawy. Wizyta u alergologa wskazana jest również dlatego, że nieleczona alergia może doprowadzić do znacznego pogorszenia zdrowia, a nawet do astmy.

Przyczyny alergii

Układ immunologiczny każdego z nas jest tak „zaprogramowany”, aby walczyć z infekcjami, niebezpiecznymi drobnoustrojami, a także z innymi czynnikami, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Niestety, niektóre substancje (alergeny) są czasami błędnie odbierane jako groźne. Wykrycie ich obecności w organizmie po raz pierwszy powoduje reakcję układu odpornościowego w postaci produkcji przeciwciał. Nie wiąże się to z żadnymi odczuwalnymi przez człowieka objawami. Jednak każdy następny kontakt z alergenem skutkuje gwałtowną reakcją obronną. Naukowcy do dziś nie wiedzą do końca, dlaczego organizm źle odczytuje, czy substancje są groźne czy nie. Powszechnie uważa się, że jest to spowodowane dużą ilością wysoko przetworzonych, sztucznych pokarmów w naszej diecie. Bez wątpienia alergenami są również występujące naturalnie pyłki roślin, więc hipoteza ta bywa podważana. Inny wyjaśnieniem jest to, że w krajach wysoko rozwiniętych ludzie nadmiernie dbają o higienę, upośledzając przez to swój system immunologiczny. Nie ma jednak jednoznacznej teorii tłumaczącej, dlaczego chorujemy na alergię i dlaczego teraz jesteśmy na nią bardziej podatni niż wiek temu. Jest jednak faktem, że odsetek ludzi cierpiących na to schorzenie jest duży i ciągle się zwiększa. Ocenienie samemu, na co jesteśmy uczuleni jest niezwykle trudne, ponieważ alergenem może być właściwie wszystko (od pokarmów, przez pyłki roślin do sierści zwierząt). Dlatego warto wybrać się na specjalne testy alergiczne, które wykryją, czego powinniśmy unikać.

Objawy alergii

Objawy są różne, jednak zwykle występuje co najmniej jedna z wymienionych oznak:
-nawracający nieżyt nosa (szczególnie w okresie pylenia roślin)
-częste infekcje górnych dróg oddechowych, w tym zapalenie oskrzeli
-zaczerwienienie oczu i zapalenie spojówek
-zmiany skórne (zaczerwienienia, wysypka)
-duszności

Najczęstsze alergeny:
-roztocza kurzu
-pleśń
-sierść zwierząt domowych
-pokarmy (najczęściej mleko, jaja, orzechy, mięso, pomidory, truskawki)
-pyłki roślin

Leczenie

Przede wszystkim należy zacząć od zidentyfikowania czynników uczulających. Osiąga się to przez testy skórne, które polegają na nałożeniu wielu różnych alergenów na skórę. Nakładanie jest punktowe, a całe badanie nie zagraża zdrowiu pacjenta, ponieważ próbki zawierają małe ilości substancji. Po upływie odpowiedniego czasu badane są ewentualne zmiany na skórze. Od wielkości zaczerwienienia zależy, czy reakcja pacjenta na dany alergen jest słaba czy silna. Gdy już dowiemy się, co nas uczula, najważniejsze jest unikanie tego czynnika. Czasami jest to łatwe (na przykład w przypadku pomidorów). Gorzej jeśli alergenem jest mleko krowie. Wtedy należy znaleźć odpowiednie substytuty, tak aby nie narażać organizmu na kontakt z czynnikiem uczulającym i jednocześnie zapewnić sobie odpowiednią dawkę substancji odżywczych. Można również wykonać badanie stopnia stężenia IgE we krwi. Przekroczenie normy może wskazywać na alergię. Później lekarz alergolog określa dalsze etapy leczenia, które mogą być różne w zależności od alergenu i objawów. W przypadku kataru siennego zaleca się stosowanie ksylometazoliny lub leków przeciwhistaminowych. Jeśli problemem są częste nawroty zapalenia oskrzeli, lekarze zapisują kromony, glikokortykosteroidy, metyloksantyny, cholinolityki. Leczenie farmakologiczne powinno się jednak odbywać pod ścisłą kontrolą alergologa. Sami możemy zadbać o to, aby miejsce w którym najczęściej przebywamy było często wietrzone, unikać „magazynów kurzu” (takich jak dywany, tapicerki) oraz nie trzymać w domu zwierząt. Dobroczynne działanie może również mieć przebywanie w tak zwanych „komnatach solnych”, najlepiej w kopalni soli (np. w Wieliczce lub Bochni).

Wstrząs anafilaktyczny

W skrajnych przypadkach może dojść do tak zwanego wstrząsu anafilaktycznego, będącego w istocie zaburzeniem krążenia, powstającym w wyniku kontaktu z alergenem. Wstrząs objawia się dusznościami, puchnięciem, spadkiem ciśnienia tętniczego krwi, wymiotami i świądem. Wstrząs anafilaktyczny jest niezwykle groźny i może prowadzić do śmierci. Dlatego w przypadku jego wystąpienia należy działać natychmiast. Choremu najlepiej wstrzyknąć epinefrynę. Współcześnie, alergenami najczęściej prowadzącymi do wstrząsu są jad owadów, orzechy, skorupiaki i mleko. Jeżeli w przeszłości wystąpił chociaż raz wstrząs anafilaktyczny, to pacjent powinien zawsze mieć przy sobie epinefrynę, a rodzinę i znajomych należy poinformować, jak postępować w razie wystąpienia wstrząsu.

Podziel się ze znajomymi