Zwyrodnienie szyjnego odcinka kręgosłupa

dMf217TVts4z2DJVo1340SVNcNYjc7.jpg


Administrator

Dodano: 08:25 11 kwietnia 2012
Aktualizowano: 08:38 11 kwietnia 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Musimy zdać sobie sprawę, że tak zwany kręgosłup szyjny to nie tylko element łączący nasza głowę z klatką piersiową. Sporą rolę w jego działaniu odgrywają także mięśnie i stawy. Jego ruchomość z kolei zapewnia nam prawidłowe działanie zmysłu wzroku, słuchu, jak i równowagi – widać więc jak istotny jest to element naszego organizmu. Problem polega na tym, że takie zwyrodnienie szyjnego okręgu kręgosłupa występuje bardzo często, jednym z głównym czynników tutaj jest nasz wiek. Im jesteśmy starsi, tym po prostu większe zwyrodnienie spowodowane użytkowaniem tego odcinka kręgosłupa. Często jednak problem pojawia się nagle. Przykładem na to może być poważne zagrożenie życia, w którym dochodzi do uszkodzenia kręgosłupa szyjnego, chociażby w czasie wypadku samochodowego (bardzo często tak zwanego dachowania).

Co może być oznaką zwyrodnienia szyjnego okręgu kręgosłupa? Problem polega na tym, że główna oznaka jest często bagatelizowana albo składana na karb złego ułożenia ciała w czasie snu. Mowa tu o bólu w okręgu szyjnym. Warto zwrócić uwagę kiedy on się pojawia, bo to właśnie może być znak, że mamy taki, a nie inny problem. Najczęściej nasila się on w momencie zbyt zimnej temperatury otoczenia i długotrwałym wysiłku. Także napięcie może być powodem bólu w tym odcinku kręgosłupa. Dodatkowo możemy mieć problem z poruszaniem się. U niektórych mogą również pojawić się zawroty głowy, jak i nudności i wymioty.

Leczenie tak naprawdę zależy od rozpoznania z czym dokładnie mamy do czynienia. Istotna jest więc przede wszystkim diagnostyka. Objawy, o których wspominałem wyżej są bardzo często leczone poprzez konkretne leki, mające na przykład na celu zmniejszenie napięcia mięśni. Równocześnie podawane są preparaty mające działanie przeciwzapalne.