Zwyrodnienie stawów kręgów szyjnych

71z76B0ImbrlWiAE0y9JuI4gEoDr94.jpg


Administrator

Dodano: 08:15 4 listopada 2011
Aktualizowano: 08:36 4 listopada 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Zwyrodnienie stawów kręgów szyjnych należy do jednych z bardziej męczących schorzeń. Dotyka ono wszystkie tkanki, które znajdują się w stawie. Zmiany w nich są zarówno biochemiczne, morfologiczne, jak i molekularne. Do czego mogą prowadzić? Mówiąc już bardziej ludzkim językiem efektem takich zmian może być rozmiękczenie, owrzodzenie, utrata masy chrząstki stawowej. Czasem pojawia się również zapalenie tkanki.

Najczęściej mają ten problem ludzie starsi. W jaki sposób objawia się ta choroba? Przede wszystkim osoba, którą dotknęło zwyrodnienie stawów kręgów szyjnych ma problem z poruszaniem głowy. Jednym z objawów jest również ból w okolicach szyi. Często pojawia się rozsadzający ból w czaszce. Ten ostatni może się nasilać w momencie, kiedy zaczynamy ruszać głową (szczególnie do tyłu i przodu). Czasem promieniuje on na mięśnie twarzy, powodując częściowe jej odrętwienie.

U niektórych osób pojawiają się również dużo groźniejsze i męczące skutki zwyrodnienia stawów kręgów szyjnych. Mogą na przykład wystąpić bóle karku, często wręcz paraliżujące i uniemożliwiające wykonanie jakiegokolwiek ruchu. Z rzadka mogą pojawić się zawroty głowy i utraty przytomności.

Zmian tego typu w zasadzie się nie leczy. Ewentualnie chirurgicznie w celu zmniejszenia zwyrodnienia. Dlatego bardzo istotnym elementem jest odpowiednia profilaktyka. Dbanie o odpowiednią postawę, również i odpowiednie nawyki żywieniowe, oraz związane z ogólnym funkcjonowaniem. Potrzebujemy więcej ruchu, szczególnie kiedy mamy siedzący tryb pracy. Generalnie rzecz biorąc aktywność fizyczna w znacznym stopniu może zapobiegać tego typu zwyrodnieniom. O tym, że wpływa ogólnie pozytywnie na stan organizmu, nikogo chyba nie trzeba przekonywać.

Podziel się ze znajomymi