Zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego


Administrator

Dodano: 13:29 2 kwietnia 2013
Aktualizowano: 13:46 2 kwietnia 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Przyczyn takich zwyrodnień należy szukać w wieloletnich zaniedbaniach. Najczęściej do momentu, w którym nie poczujemy objawów zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa nie przeprowadzimy żadnych działań profilaktycznych związanych z leczeniem. W momencie kiedy objawy występują może być już za późno.

Kręgosłup w odcinku szyjnym składa się z 7 kręgów. Razem tworzą one dość elastyczną całość. Kręgosłup szyjny w naszym organizmie spełnia bardzo istotną rolę. To on jest odpowiedzialny między innymi za prawidłowe działanie naszych zmysłów. Wraz z wiekiem dochodzi do zmian, z których część ma charakter zwyrodnieniowy. Pierwszym symptomem, który może o nich świadczyć jest powtarzające się usztywnienie karku. Im większe zmiany zwyrodnieniowe tym więcej objawów. Zdarza się, że odczuwamy ból karku i drętwienie ręki (najczęściej lewej). Odrębną grupę objawów stanowią te, które pozornie nie są związane z częścią szyjną kręgosłupa. Skąd ta pozorność? Zacznijmy od samych objawów. W przypadku zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego może się pojawić niedomaganie serca, mózgu i oczu. Pierwsze skojarzenia w przypadku tych objawów nie biegnie w stronę szyi, prawda? Jednak to właśnie te zwyrodnienia w tym odcinku kręgosłupa mogą dawać takie objawy. Powód? Przez szyję przebiegają najważniejsze nerwy w stronę mózgu.

Przyczyn zmian zwyrodnieniowych szukać trzeba między innymi w mikrourazach, które mogą rozwijać się praktycznie codziennie. Początkowo w ogóle nie są one odczuwalne, ale po dłuższym czasie, takiego konsekwentnego ich występowania dojdzie do zmian zwyrodnieniowych.

Sposób leczenia takich problemów zależy w dużej mierze od tego w jaki sposób je odczuwamy. To objaw daje nam w większości przypadków odpowiedź na to jakie dokładnie zmiany zaszły. Przykładowo zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie szyjnym mogą skutkować tak zwaną rwą ramienną. W takim przypadku stosuje się fizykoterapię, a także leki przeciwzapalne. Często zmiany w odcinku szyjnym kończą się „jedynie” na przewlekłym bólu karku. Leczy się je poprzez leki, których zadaniem jest zmniejszanie napięcia mięśniowego.