Zmiany na języku


Administrator

Dodano: 14:11 22 kwietnia 2013
Aktualizowano: 14:16 22 kwietnia 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Ten wieloczynnościowy twór mięśniowy może być nam pomocny nie tylko prze jedzeniu, czy np. artykułowaniu słów. Obserwacja języka pozwala w pewnym stopniu powiedzieć co dzieje się z naszym organizmem.

Właśnie z tego powodu, u lekarza często musimy pokazywać język. Na podstawie jego wyglądu specjalista może wskazać na jaką chorobę cierpimy. Przede wszystkim kolor. Jeśli na przykład język jest biały, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z anginą. Z kolei w sytuacji, kiedy występują jedynie białe plamy, a nie pokrywają całej powierzchni, to oznacza atak drożdżaków. Żółtawy nalot na języku to całkowicie inne problemy. Najprawdopodobniej mamy do czynienia z refluksem żołądkowo – przełykowym. Czasem świadczy też o problemach z trawieniem. W obu przypadkach to oczywiście tylko jeden z objawów i niekoniecznie najbardziej charakterystyczny.

Język może nas również boleć. Czasem jest to efekt przegryzienia go, ale zdarza się że to konkretny objaw jakiegoś schorzenia. Przykładowo, bolący język oznacza podrażnienie śluzówki. To związane jest z kolei ze zbyt dużą ilością alkoholu, lub ostrymi potrawami. W tej sytuacji, wystarczy zrezygnować z obu i problem zniknie sam. Jeśli jesteśmy już przy jedzeniu, to język może nam również wskazać problem z niedożywieniem. W sytuacji kiedy widzimy, że jest on popękany, warto się mu dokładnie przyjrzeć. Jeśli pęknięcia są wzdłuż języka to czas zastanowić się nad swoją dotychczasową dietą. Jemy zbyt mało. Pęknięcia w poprzek, to prawdopodobnie problemy z trawieniem. Ostatnim znakiem ostrzegawczym, o którym chciałem wspomnieć to „palący język”. Jest to objaw, który może świadczyć o tym, że w naszym organizmie jest zbyt dużo soków trawiennych. Najprostszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wypicie po obiedzie lampki wytrawnego wina.

Język jak widać warto obserwować. Dobrze jest też wiedzieć, jak wygląda on kiedy nic nam nie dolega. Niektóre symptomy, czy zmiany na języku są bardzo widoczne. Inne – jak chociażby nalot – bywają przez pomijane. Takie przeoczenie następuje często nie z naszej winy.