Złamania kości palców

A72hC7eY8N6560i26IRA8Zv7U0Sa2P.jpg


Administrator

Dodano: 12:48 23 kwietnia 2013
Aktualizowano: 12:51 23 kwietnia 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Są dość trudne do zdiagnozowania w domowych warunkach. Zdarza się nawet, że nie zauważamy złamania, myląc je np. z wybiciem czy zwichnięciem. Oczywiście każda z tych dolegliwości jest niebezpieczna i trzeba się udać do lekarza.

Złamanie tak naprawdę może pojawić się w wyniku zwykłego, zdawać by się mogło niegroźnego upadku. Wiele zależy od tego jak w jego czasie „ułożą się” nasze palce. Jeśli kości zostaną wygięte pod nienaturalnym dla siebie kątem, wtedy dojdzie do złamania. Trochę inaczej wygląda to w przypadku rąk i stóp. Jakie skutki przynoszą złamania. Stopa u dorosłego człowieka składa się z 26 kości. Oprócz tego, znajdują się tam również między innymi stawy i więzadła. Każdy z elementów może być uszkodzony, również przy okazji złamań. Zresztą ten typ kontuzji występuje dość często.

Jakie są objawy złamania? Przede wszystkim, pojawia się ból w palcach (głównie w okolicy tego, który najprawdopodobniej uległ złamaniu). Może nam również spuchnąć stopa. Złamany palec zaczyna też sinieć. To dość charakterystyczny objaw. Kolejny objaw, to wyraźna deformacja palca, który uległ złamaniu. Wszystkie objawy „zebrane” w jednym miejscu, dają nam jasną diagnozę. Dodatkowo mogą pojawić się inne dolegliwości. Chociażby utrudnienia w poruszaniu się. Problemy z odpowiednim stawianiem stopy.

Jeśli zachodzi podejrzenie, że mogliśmy sobie złamać palca, to przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy faktycznie do niego doszło. Oczywiście, chodzi tutaj o przyjrzenie się mu a nie fizyczne sprawdzanie, czy się rusza. Można co prawda spróbować nim lekko poruszyć, jeśli pozostałe objawy nie przekonują nas co do słuszności założenia. Jeśli odczuwamy ból, to palec będzie prawdopodobnie złamany. Ostateczną diagnozę może oczywiście postawić lekarz. To on również podejmie leczenie. W tym wypadku jest to nastawienie złamanego palca. W czasie tego procesu, mogą być potrzebne środki znieczulającego pacjenta. Istotne jest to, co będziemy robić później. W żadnym wypadku nie można próbować rozchodzić nogi, w której doszło do złamania palca. Lepiej w tym czasie ograniczyć nieco wysiłek.

Podziel się ze znajomymi