Zespół chronicznego zmęczenia

Dodano: 17:39 7 marca 2015
Aktualizowano: 09:31 8 marca 2015
Źródło:

Czy czujesz się zmęczony, wręcz wycieńczony, mimo tego, że nie podjąłeś żadnej aktywności fizycznej? A może pojawiają się u Ciebie częste problemy z pamięcią i coraz trudniej przychodzi skoncentrowanie się na konkretnym zajęciu? Być może to Zespół chronicznego zmęczenia.

To problem zdrowotny uznawany za kolejną po otyłości i nadciśnieniu chorobę cywilizacyjną. Nie do końca znana jest bezpośrednia jego przyczyna. Jeszcze parę lat temu głównym podejrzanym był wirus XMRV. Wciąż uznawany jest za prawdopodobnego winowację, ale część naukowców odrzucą tę teorię. Tak przy okazji warto wspomnieć, że wirus ten jest jednym z odpowiedzialnych za raka prostaty.

Wróćmy jednak do Zespołu chronicznego zmęczenia. Podejrzewane są różne czynniki, które mogą do niego prowadzić. Wskazuje się między innymi kwestie związane z układem odpornościowym. Być może ma to też związek z infekcjami, a nawet alergią. Przyczyną wystąpienia Zespołu chronicznego zmęczenia ma być też hormon produkowany w nadnerczach.

Jakie są objawy Zespołu chronicznego zmęczenia? Wspomniane we wstępie uczucie zmęczenia, mimo niepodejmowania aktywności fizycznej. Co istotne, mówimy tutaj nie o jednorazowej sytuacji a powtarzalnej. To zmęczenie występujące co najmniej przez pół roku. Dotyczy ono nie tylko kwestii fizycznej, ale również i psychicznej. W przypadku Zespołu chronicznego zespołu, to uczucie zmęczenia ma wpływ zarówno na nasze życie osobiste, jak i zawodowe.

Mogą pojawić się dodatkowe symptomy, których nie można określić mianem charakterystycznych. To między innymi ból gardła i powiększone węzły chłonne. Pojawia się również problem ze stawami i mięśniami. Ból głowy to kolejny objaw mogący wystąpić przy Zespole chronicznego zmęczenia. Pojawiają się zaburzenia snu, a także wspominane problemy z koncentracją.

Leczenie Zespołu chronicznego zmęczenia obejmuje co najmniej kilka aspektów. Może się okazać, że potrzebna będzie między innymi pomoc psychologa, a także fizjoterapia. Niewykluczone będzie też przeciwdziałanie poszczególnym objawom, takim jak chociażby ból głowy, czy problemy ze snem.