Zdążyć przed rakiem szyjki macicy

16a7I90vbCU6j505qRe90X8FT1w21B.jpg


Administrator

Dodano: 07:43 14 marca 2011
Aktualizowano: 14:19 6 maja 2011
Źródło: Autor: Sylwia-Oczoś Zajdel

Zdążyć przed rakiem szyjki macicy.W Polsce 50% chorych nigdy nie poddało się badaniom cytologicznym, a u kobiet, które w przeciągu poprzednich 5 lat nie były badane przez ginekologa statystycznie choruje 10%.

Jaki są objawy raka szyjki macicy?

- wczesne stadium może nie dawać żadnych objawów

- w zaawansowanym stadium może pojawić się: nieprawidłowa wydzielina z pochwy, upławy są natomiast wodniste, podbarwione krwią, występuje krwawienie po stosunku tzw. krwawienie kontaktowe oraz ból w trakcie trwania stosunku płciowego, rozregulowane może być miesiączkowanie, mogą pojawić się bóle podbrzusza i okolicy krzyżowej.

Nowotwór ten jest bardzo groźnym zabójcą dla kobiet, które zgłaszają się do lekarza za późno. Jest drugim co do częstości występowania u kobiet poniżej 45 roku życia. Na każde cztery tysiące pacjentek, u których w ciągu jednego roku w Polsce wykrywany jest rak szyjki macicy, połowa umiera. Zwany jest nie tylko groźnym ale podstępnym i cichym zabójcą, gdyż przez kilka lat jego rozwoju, przebiega zazwyczaj bez żadnych objawów. W stadium późnym specjalistyczne leczenie niejednokrotnie bywa zawodne. Wczesne wykrycie poprzez badania kontrolne są gwarancją zdrowia.

Do podstawowych czynników, zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia tego nowotworu są:

- przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV 16 i HPV 18 oraz innymi typami onkogennymi wirusów,
- wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego.
- duża liczba partnerów płciowych
- duża liczba porodów
- wieloletnie palenie papierosów
- niski status socjo–ekonomiczny czyli niezdrowy styl życia, nieprawidłowa higiena i odżywianie

Ponadto wystąpieniu nowotworu sprzyjają :

- wieloletnie stosowanie hormonalnej antykoncepcji
- dieta uboga w witaminy i inne antyoksydanty
- zakażenie HIV
- częste i nie leczone zapalenia pochwy wywołane przez Chlamydia trachomatis

Do badań cytologicznych, które są bezpłatne dla kobiet pomiędzy 25 a 59 rokiem życia, raz na trzy lata, należy się przygotować w następujący sposób :

- 48 godzin przed badaniem cytologicznym nie należy stosować leków dopochwowych i nie wolno jej płukać w tym czasie,
- 24 godziny przed pobraniem wymazu nie należy współżyć płciowo
- należy się zgłosić najlepiej dwa dni po zakończeniu krwawienia miesiączkowego.

Przed wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego – Human Papillomavirus) jako głównej przyczynie zachorowania na raka szyjki macicy można się ustrzec w znacznym stopniu poprzez szczepienie ochronne, choć nie daje ono 100% gwarancji jest wraz z regularnymi badaniami kontrolnymi, korzystną profilaktyką. Wskazane jest szczepienie młodych kobiet które jeszcze nie rozpoczęły współżycia. Ocenia się za właściwe szczepień u kobiet starszych.

Do tej pory wyodrębniono około sto typów HPV wśród, których onkogenne są HPV 16, HPV 18, HPV 31 i HPV 45, z tym, że te dwa ostatnie powodują wystąpienie tego nowotworu 80% wszystkich chorych kobiet. Wirus przenosi się drogą płciową jednak użycie prezerwatywy nie wyklucza możliwości zakażenia. Nie we wszystkich przypadkach gdy kobieta zostanie zarażona wirusem z grupy HPV, dochodzi do powstanie zmian onkologicznych, zakażenie może minąć samoistnie w przeciągu 12 miesięcy. Jednak przewlekłe zakażenia typami onkogennymi wirusa HPV naraża kobietę na zachorowanie. Jedynym środkiem zapobiegawczym w takiej sytuacji są kontrolne, częste badania gdyż lekarzynie znają jeszcze sposobu leczenia zakażenie HPV.

Zalecany kalendarz badań kobiety

Przedział wiekowy
20 – 29 lat: Cytologia, USG narządów płciowych (przezpochwowe) – najlepiej przy każdym badaniu ginekologicznym, nie rzadziej niż co 2 lata; USG piersi – od 25 roku życia raz w roku,
30 – 39 lat: Cytologia, USG narządów płciowych (przezpochwowe) – najlepiej przy każdym badaniu ginekologicznym, nie rzadziej niż co 2 lata, USG piersi – raz do roku, mammografia – u kobiet obciążonych genetycznie od 35 roku życia
Powyżej 40 lat: Cytologia, USG narządów płciowych (przezpochwowe) – najlepiej przy każdym badaniu ginekologicznym, nie rzadziej niż co 2 lata, USG piersi – raz do roku, mammografia – w przedziale wiekowym 45–50 lat co dwa lata, powyżej 50 roku życia raz w roku.

NFZ refunduje badania cytologiczne raz na trzy lata