Zatkane uszy

63434Lb36WT61kXSWa5DRdb9ks5J13.jpg


Administrator

Dodano: 13:58 19 lutego 2013
Aktualizowano: 14:06 19 lutego 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Zaczniemy więc od przyczyny, która najczęściej „tworzy” problem zatkanych uszu. Jednocześnie to też kwestia, z którą spokojnie sobie sami poradzimy. Przyczyna ta pojawia się wtedy kiedy nie do końca dbamy o higienę. Mowa tutaj nadmiernej ilości woskowiny w uszach. To wydzielina, która pojawia się w naszych uszach w sposób naturalny. Może jednak dojść do sytuacji, że będzie jej za dużo. Jeśli chodzi o pozbycie się tego problemu, to wspomniałem że poradzimy sobie z nim sami. Nie do końca. Sami możemy działać profilaktycznie, albo usunąć część specjalnymi patyczkami. Jeśli jednak chcemy odzyskać „sprawność” uszu do końca, to nie ominie nas wizyta u laryngologa. Sprawdzi on czy faktycznie taka jest przyczyna problemu i pozbędzie się stwardniałej woskowiny.

Zatkane uszy mogą być powodowane nagłą zmianą ciśnienia. Nie potrzeba do tego tak naprawdę ogromnych różnic w wysokości. Sytuacja taka zdarza się chociażby w sytuacji kiedy wjeżdżamy pod stromą, ale niekoniecznie wysoką górkę. Jeśli to jest przyczyną zatkanych uszu, to na szczęście dość szybko uczucie to mija.

Ostatnią przyczyną, o której trzeba wspomnieć to kwestie związane z chorobami. Na przykład tak zwane zapalenie ucha, może skutkować uczuciem zatkania i problemem ze słuchem. Jeśli zmagamy się z katarem (szczególnie jeśli jest on uporczywy), to również zdarza się że zatykają nam się uszy.

Na pewno kiedy pojawi się taka sytuacja nie należy w żadnym wypadku panikować. Utrata słuchu będzie czasowa. Zresztą, dużo częściej mamy do czynienia tylko z częściowymi problemami dotyczącymi odbierania bodźców dźwiękowych z zewnątrz. Jedyne o czym trzeba pamiętać w kwestii profilaktycznej to odpowiednie czyszczenie uszu. Wcale nie trzeba robić tego często, szczególnie patyczkami, bo możemy sobie coś uszkodzić. Mowa wtedy o tak zwanej głuchocie wtórnej.

Podziel się ze znajomymi