Zaparcie

6qNf4oWq8DpjcFRTkBtykG849P9T02.jpg
Dodano: 14:59 5 sierpnia 2008
Aktualizowano: 09:58 3 lipca 2012
Źródło:

Błonnik i inne niestrawne resztki pożywienia, występujące w warzywach, kaszach, owocach, chłoną wodę jak gąbka i nie oddają jej do organizmu. Zapewnia to uformowanie wilgotnego, miękkiego i obfitego stolca, z łatwością wydalanego na zewnątrz. Niedobór błonnika oznacza nadmierne stwardnienie masy kałowej i trudności w wydalaniu jej na zewnątrz. Wówczas cierpimy na zaparcie. Zaparcie wyzwala się i utrwala stan zapalny jelita wywołany niedoborem bakterii kwaszących. Może on wywołać ogólne zatrucie organizmu. W czasie zaparcia toksyczne produkty przemiany materii wywołują nadżerki w ścianach jelita, przenikają do wnętrza organizmu. Długotrwały stan zapalny grozi poważnymi komplikacjami zdrowotnymi z niebezpieczeństwem pojawienia się nowotworu włącznie. Leczenie naturalne polega na stosowaniu różnych metod.

AKUPRESURA

Należy odnaleźć na stopie punkt jelita grubego i najpierw delikatnie go uciskać przez 1 minutę, następnie masować ruchami okrężnymi przez 5-8 minut. Zabieg można stosować na obu stopach. Istnieje także inny sposób regulacji pracy jelit. Rano w pozycji leżącej palcem wskazującym lub środkowym nacisnąć pępek i zwiększając nacisk trzymać 1-1,5 minuty. Zabieg powtarzać systematycznie przez 2 tygodnie. Działa silnie pobudzając perystaltykę jelit. Oba sposoby można łączyć.

DIETA

Bardzo istotną rolę regulacji pracy jelit, a więc i wypróżnień odgrywa skład naszego pożywienia. W przypadku zaparć zaleca się dietę zawierającą spore ilości surowych owoców i warzyw. W przypadku nietolerowania przez organizm surowych składników, należy jeść pieczone owoce, zwłaszcza jabłka i śliwki. Aby uzupełnić niedobory błonnika, należy włączyć do jadłospisu groch, fasolę, soję, suszone owoce, a także ziemniaki gotowane w łupinach. Bogatym źródłem błonnika jest pieczywo pełnoziarniste.

ŚRODKI PRZECZYSZCZAJĄCE

-wywar z cebuli:
Dużą cebulę ogrodową obrać i pokroić, zalać 1 szklanką wody, zagotować. Przed wypiciem napój odcedzić. Stosować rano i wieczorem przed posiłkami po 50 gr.

-wywar z ziela owsa:
Dużą łyżkę owsa zalać 1 szklanką wody, zagotować. Po wystudzeniu odcedzić. Pić rano i wieczorem, po pół szklanki ciepłego płynu.

-Napój ze słodkich migdałów:
10 migdałów pokroić i rozgnieść. Zalać szklanką wystudzonej przegotowanej wody. Odstawić na 1 godzinę . Pić rano i wieczorem, przed posiłkiem po pół szklanki.

-Napar z rodzynek:
Małą garść rodzynek wsypać do szklanki i zalać wrzącą wodą. Po 15 minutach pić ciepły napar, w zależności od potrzeb, 2-3 razy dziennie.

-śliwki suszone:
Działają rozwalniająco w każdej postaci. Można jeść suszone, w kompocie, można też przyrządzić z nich napój. Garść śliwek suszonych zalać chłodną przegotowaną wodą. Po kilku godzinach, gdy rozmięknął zjeść śliwki i wypić napój. Najlepiej przygotować do wieczorem i zażywać rano, na czczo, raz dziennie.

ZIOŁOLECZNICTWO

-Herbata z liści senesu:Jedną łyżeczkę liści senesu( dostępny w aptekach i drogeriach) zalać 1 szklanką gorącej wody. Przykryć, odstawić na 10 minut, odcedzić. Pić rano i wieczorem 3/4szklanki.Spodziewana reakcja po mniej więcej dziesięciu godzinach.

-Siemię lniane: Sproszkować nasiona lnu i sporządzić następującą mieszankę: 3łyżki sproszkowanego siemienia zmieszać z 1 łyżką cukru. Zażywać 2 razy dziennie po 1 łyżce popijając mlekiem lub herbatą.

-Mieszanka ziołowa przeczyszczająca: Zmieszać po 30gr kory kruszyny pospolitej, 20gr kłącza rzewienia dłoniastego, 30gr korzenia arcydzięgla, 10 gr owocu anyżu i 10gr korzenia lukrecji gładkiej. Przygotować odwar z 1 łyżki ziół na szklankę wody. Pić 1-2 razy dziennie, w zależności od potrzeb.

Podziel się ze znajomymi