Zapalenie zatoki szczękowej


Administrator

Dodano: 08:03 7 grudnia 2011
Aktualizowano: 08:15 7 grudnia 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Zacznijmy od umiejscowienia w naszym organizmie samej zatoki. Znajduje się ona w trzonie kości szczękowej po obu stronach. Zatoka szczękowa przechodzi poprzez przewód nosowy do jamy nosowej. Istotną informacją jest to, że mogą do niej wnikać korzenie zębów (trzonowych i przedtrzonowych).

Objawem, który jest najbardziej charakterystyczny dla zapalenie zatoki szczękowej jest ból głowy. Jest on na tyle specyficzny, że ciężko go pomylić z innym. Po pierwsze jest on umiejscowiony w okolicach policzków i jest bardzo mocno odczuwalny. To jednak nie jedyny objaw tej infekcji. Często również występuje problem z drożnością nosa, najczęściej jednostronną. Pojawić się również może obrzęk policzka. Występuje też nadwrażliwość na dotyk, szczególnie twarzy.

Najprostszym sposobem, który z dużą dozą prawdopodobieństwa da odpowiedź na to, czy faktycznie mamy do czynienia zapalanie zatoki szczękowej jest pochylenie się tak, aby głowa znalazła się mniej więcej na wysokości kolan. Wtedy to ból głowy nasila się, czujemy się wręcz tak, jakby ktoś nam w to miejsce wbijał gwoździe. Zresztą takie uczucie zwiększenia natężenia bólu występuje również przy wysiłku fizycznym, a także w momencie kiedy kaszlemy.

Oczywiście diagnozę powinien postawić lekarz. Warto wiedzieć, że nie jest ona też taka łatwa, gdyż często zapalenie zatok maskuje się, przypominając inne choroby dróg oddechowych. Dlatego leczenie na początku bywa określane na podstawie przypuszczalnego rozpoznania przez lekarza. Głównym celem w takim wypadku jest opanowanie samego zakażenia, a także zapobieganiu możliwych następstw. Zapalenia zatoki szczękowej i jej pierwszych objawów nie należy w żadnym wypadku bagatelizować, gdyż powikłania mogą być poważne.

Podziel się ze znajomymi