Zapalenie zatok da się wyleczyć

Bb1V6R2EZOhj95HcyyxJY60f73CqoU.jpg


Administrator

Dodano: 08:19 3 czerwca 2011
Aktualizowano: 08:25 3 czerwca 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur


Wiele osób popełnia błąd i bagatelizuje sytuację, kiedy nasze zatoki zaczynają dawać znać o sobie. Kiedy dopada nas zapalenie zatok to naprawdę warto od razu z tym walczyć, bo jeśli problem zostawimy, skończy się on bolesnym wbijaniem igieł.

Zatoki przynosowe to nic innego jak jamy powietrza, które są w naturalny sposób połączone z jamą nosową. Często ich zapalenie rozpoczyna się właśnie od nieleczonego przeziębienia. Spełniają one w zasadzie dość istotne dwie funkcje. Z jednej strony są amortyzatorami chroniącymi delikatne części naszego mózgu znajdujące się w przedniej jego części. Zatoki są również odpowiedzialne za nawilżanie powietrza wchodzące przez nasz nos. Odpowiedzialne są również za modulowanie naszego głosu.

W momencie kiedy pojawia się problem zapalny, wtedy „wejścia” do zatok zaczyna zatykać wydzielina. Wtedy to pojawia się charakterystyczny ból twarzy przy schylaniu głowy. Nie jest jednak tak, że występują one tylko przy nosie (jednak to ich zapalenie występuje najczęściej). Znajdują się również w okolicy czoła i szczęki.

Co może wywoływać problemy z zatokami? Przede wszystkim bakterie i wirusy. Często również grzyby błony śluzowej. Może się również zdarzyć sytuacja, że zapalenie wystąpi w wyniku przeniesienia się infekcji z zęba, bądź z jamy nosowo – gardłowej. Może również występować u alergików. Takie zapalenie zatok jest najczęściej spowodowane przez pyłki roślin.

Zatoki można i trzeba leczyć. Sposób zależy od przyczyny problemu. Pierwsze co, to powinniśmy udać się do lekarza, który je określi. Albo przepisze nam konkretne leki, albo skieruje od razu na punkcję. W przypadku kiedy zapalenie zatok wywołane jest przez alergeny przede wszystkim hamuje się mechanizmy, które wywołują uczulenie. Punkcję wykorzystuje w przypadku kiedy zapalanie zatok ma bardzo ostry przebieg i nie działają zastosowane leki. Stosuje się ja również w wypadku kiedy pacjent ma obniżoną odporność.

Ważna jest również profilaktyka. Istotne są: utrzymywanie prawidłowej wilgotności powietrza, ograniczyć kontakt z zanieczyszczeniami (tytoń, związki chemiczne). Należy również dbać o odpowiednią ilość przyjmowanych płynów.

Podziel się ze znajomymi