Zapalenie ucha – objawy


Administrator

Dodano: 11:53 30 kwietnia 2013
Aktualizowano: 11:58 30 kwietnia 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Choroba, która na pewien czas „upośledza” jeden z naszych zmysłów. Zapalenie ucha to jednak dość szerokie pojęcie. Zawiera ono w sobie trzy różne choroby, które mogą zaatakować nasze ucho.

Zapalenie ucha jest więc ogólnym określeniem na stan chorobowy naszego narządu słuchu. Wyróżniamy więc stany zapalne: ucha środkowego, zewnętrznego i wewnętrznego. Zaczniemy od pierwszej z wymienionych chorób. Zapalenie ucha środkowego to częsta choroba w wieku dziecięcym. Pojawia się ona najczęściej (przynajmniej na początkowym etapie) jako infekcja wirusowa. Choroba ta może mieć postać ostrą lub przewlekłą. Istnieje też odmiana określana jako Perlak. Jeśli chodzi o objawy zapalenia ucha środkowego to przede wszystkim są to: silny ból naszego narządu słuchowego, gorączka i pogorszenie słuchu. Pojawia się też złe samopoczucie i wymioty.

Często pojawia się też tak zwane uczucie określane jako „przewiane ucho”. To sytuacja kiedy na przykład wystawimy nasz narząd słuchu na działanie wiatru. Zapalenie ucha zewnętrznego to z kolei problem typu infekcyjnego. Powodem są wirusy, lub bakterie. Jeśli przyczyną są te drugie, to przede wszystkim pojawia się silny obrzęk ucha. To z kolei powoduje problemy z prawidłowym słyszeniem. Najczęstszą przyczyną zapalenia ucha zewnętrznego jest wirus opryszczki. Leczenie tej choroby zależy od tego jaka jest jej przyczyna. Czasem wystarczy regularne płukanie ucha wodą (może je przeprowadzać również lekarz). Mogą być potrzebne krople do uszu. W ostrych przypadkach – antybiotyki.

Zapalenie ucha wewnętrznego, często określane jest jako „zapalenie błędnika”. W tym wypadku głównym winowajcą są bakterie. Dużo rzadziej choroba ta jest efektem działania wirusów. Zapalenie błędnika może przybierać różne formy. Dlatego też różne mogą być objawy. Te najbardziej charakterystyczne to zaburzenia równowagi, zawroty głowy i oczopląs. Zapalenie ucha wewnętrznego odbywa się w szpitalu. Wiele zależy od przyczyny, jednak wyróżnić można dwa główne „sposoby” – leczenie farmakologiczne i operacyjne. Zapalenie ucha wewnętrznego nie można bagatelizować.