Zapalenie spojówek – przyczyny

Man pouring drops in her eyes
Dodano: 08:01 28 lutego 2014
Aktualizowano: 08:01 28 lutego 2014
Źródło:

To jedna z częściej występujących dolegliwości związanych z narządem wzroku. Ma ona dość specyficzne objawy, które zazwyczaj dość jasno wskazują na ich możliwy powód, a więc zapalenie spojówek. Ta choroba okulistyczna może mieć różny przebieg, jak również przyczyny jej występowania.

W czasie kiedy dochodzi do stanów zapalnych spojówek, naczynia krwionośne silnie napełniają się krwią. To z kolei powoduje obrzęk oka, a także charakterystyczne przy tej chorobie, zaczerwienienie. Przy zapaleniu spojówek może też wystąpić wydzielina, która produkowana jest zarówno przez gruczoły łojowe, jak i ujścia łzowe.

Podstawowe podział tej choroby to grupa infekcyjna i nieinfekcyjna. W pierwszej z nich znajduje się zapalenie bakteryjne, wirusowe, grzybicze i chlamidowe. W przypadku typu nieinfekcyjnego mówimy o zapaleniu: alergicznym, odczynowym, chemicznym i towarzyszącym. Ta typologia oparta jest jak widać o możliwe przyczyny tej choroby. Zapalenie spojówek może być wywoływane więc przez bakterie (najczęściej paciorkowce), ale także przez wirusy. W tym ostatnim wypadku najczęstszym powodem są tak zwane adenowirusy. Zapalenie typu grzybiczego ma najczęściej związek z leczeniem (odbywającym się wcześniej) antybiotykami, lub sterydami. Ostatni typ infekcyjny wywoływany jest przez chlamydie (bakterie wewnątrzkomórkowe). Występuje on bardzo rzadko.

W grupie infekcyjnego zapalenia spojówek, jedną z przyczyn może być alergia. Występuje ona sezonowo, lub całorocznie. W przypadku typu odczynowego przyczynami mogą być: wysoka temperatura, pył, dym i woda. Pod ich wpływem dochodzi do reakcji alergicznych. Zapalenie spojówek może zostać również wywołane przez dostanie się do oka kwasu, lub zasady. Te drugie są zdecydowanie groźniejsze. Ostatni typ określony jest jako „towarzyszący”. W tym wypadku, zapalenie spojówek zazwyczaj jest dolegliwością współwystępującą. I tak na przykład, może być ono związane z różyczką, odrą, a nawet grypą.

Zależnie od typ zapalenia spojówek, różne mogą być objawy tej dolegliwości.