Zapalenie pęcherza

Dodano: 20:39 30 listopada 2014
Aktualizowano: 08:48 1 grudnia 2014
Źródło:

To problem zdrowotny, który zdecydowanie częściej atakuje kobiety. Na szczęście istnieje sporo sposobów, które pozwalają skutecznie walczyć z zapalaniem pęcherza. Warto też wiedzieć jak unikać tego problemu zdrowotnego.

Jak zostało wspomniane zapalenie pęcherza dotyka przede wszystkim kobiety. Co istotne, problem ten pojawia się zazwyczaj u osób młodych. Pierwszym symptomem może być lekkie pieczenie przy oddawaniu moczu. Główną przyczyną zapalenia pęcherza są infekcje i przemarznięcia. Zdarzają się one przede wszystkim w okresie późnego lata, jesienią i zimą. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia zapalenie pęcherza jest siadanie na zimnych powierzchniach (np. kamiennych płytach).

Objawem, oprócz wspomnianego pieczenia przy oddawaniu moczu, może być też zwiększona częstotliwość wizyt w WC. Mogą się również pojawić bóle brzucha w dolnej części. Czasem pojawia się też nietrzymanie moczu.

Dużo lepiej zapobiegać zapaleniu, niż je potem leczyć. W związku z tym przede wszystkim trzeba uważać na swój układ moczowy. Dość prostym sposobem na to jest picie dużej ilości płynów. Warto też wzbogacić swój jadłospis o produkty wspomagające układ moczowy. Najlepszym przykładem jest żurawina.

W leczeniu samego zapalenia również może być ona pomocna. Konieczne w trakcie choroby trzeba pić duże ilości wody. Ponad dwa litry dziennie. Powinna być ona niegazowana. Warto też skorzystać z pomocy ziół. Mogą to być gotowe mieszanki, które mają działanie moczopędne i łagodzą skutki infekcji. Można je również wykorzystać do przygotowania nasiadówek. Najlepiej sprawdzi się szałwia i rumianek.

Warto mieć świadomość tego, że można próbować leczyć zapalenie pęcherza przy pomocy domowych metod, ale w ograniczonym stopniu. W momencie, kiedy objawy nie ustępują, to koniecznie trzeba się zwrócić po profesjonalną pomoc. To lekarz zaproponuje nam odpowiednią terapię. Na taką reakcję najlepiej zdecydować się, jeśli zapalenie trwa co najmniej dwa dni. Naszą uwagę powinno również zwrócić nasilenie objawów.