Zakrzepowe zapalenie żył

Dodano: 09:11 17 sierpnia 2008
Aktualizowano: 09:32 4 lipca 2012
Źródło:

Opis choroby

Ta groźna choroba dotyczy żył powierzchownych bądź głębokich. Polega ona na wystąpieniu stanu zapalnego odcinka żyły z powstaniem zakrzepu. Niekiedy najpierw wytwarza się skrzeplina, a proces zapalny pojawia się później. Najczęściej schorzenie to obejmuje okolicę miednicy i kończyn dolnych.
Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych występuje zazwyczaj u ludzi w starszym wieku. Czynnikiem sprzyjającym jest w tym wypadku występowanie żylaków. Choroba ta może wystąpić np. po zabiegu operacyjnym, gdyż unieruchomienie w łóżku prowadzi do zwolnienia przepływu krwi przez naczynia krwionośne i przez to sprzyja powstawaniu zakrzepów. Dlatego lekarze chirurdzy zalecają obecnie po operacji aktywność ruchową tak szybko, jak to tylko możliwe.

Objawy

Charakterystyczny jest obrzęk dotkniętej chorobą okolicy ciała oraz zastój żylny. Obrzmiała żyła bardzo boli. Dolegliwościom tym może towarzyszyć gorączka. Objawy ostrego zakrzepowego zapalenia żył nasilają się w ciągu kilku godzin. Natomiast zakrzepica żył głębokich podudzia może przebiegać bezobjawowo i do rozpoznania konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań. Zakrzepica może prowadzić do groźnego zatoru płucnego. Dzieje się tak, gdy powstała w naczyniu żylnym skrzeplina oderwie się od jego ściany i zacznie przemieszczać się z prądem krwi aż dotrze do płuc.
Objawy zależą od tego, gdzie znajduje się skrzeplina i czy proces dotyczy żył powierzchownych czy głębokich. W zapaleniu powierzchownym ucisk żyły wywołuje ból. Można wyczuć twardą, powrózkowatą żyłę. Skóra tuż nad nią jest zaczerwieniona, gorąca, a okoliczne tkanki są obrzęknięte. W przypadku zapalenia żył głębokich często występuje wysoka gorączka, uczucie ciężkości nóg, kurcze łydek. Przy zgięciu stopy ból nasila się.

Przyczyny

Powstawaniu zakrzepu sprzyja kilka czynników, jednym z nich jest spowolnienie przepływu krwi przez naczynia żylne (np.. w wyniku unieruchomienia w łóżku). Kolejny to nadkrzepliwość, która może być związana z chorobami krwi, nowotworami złośliwymi oraz ze stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych. Również uszkodzenie śródbłonka, który wyścieła od wewnątrz naczynie, może prowadzić do powstania skrzepliny (np. jeśli u chorej osoby wprowadzony był dożylny cewnik w celu podawania leków i doszło do uszkodzenia ściany naczynia). Dodatkowo czynnikami sprzyjającymi powstawaniu zakrzepicy mogą być otyłość i palenie papierosów.

Leczenie

Leczenie naturalne:

Jest wiele prostych sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zakrzepicy żylnej, obejmujących zalecenia żywieniowe, a także dotyczących sposobu pracy i wypoczynku. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, rób przerwy co godzinę po to, by zrobić chociaż kilka kroków. Pamiętaj również, by wypoczywać z nogami uniesionymi do góry. Skuteczną metodą zwalczania choroby są również stosowane na przemian zimne i gorące kąpiele.

Ziołolecznictwo:

W celu wzmocnienia ściany naczyń krwionośnych zalecana jest nalewka z kasztanowca – 2 razy dziennie po 30 kropli, zaś napar z kwiatu lipy poprawia krążenie obwodowe, co przeciwdziała zakrzepom. Dlatego powinno się wypijać codziennie jedną filiżankę naparu.

Homeopatia:

Z preparatów stosowanych w przypadku obrzmienia żył szczególnie skuteczny jest Hamamelis.

Dietetyka:

W diecie należy zastąpić pokarmy zawierające nasycone kwasy tłuszczowe i dużo cholesterolu pokarmami pochodzenia roślinnego z dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Z pewnością korzystne dla zdrowia będzie również ograniczenie ilości wypijanych napojów alkoholowych. Zaleca się spożywanie niewielkiej ilości soli kuchennej, gdyż przyczynia się ona do nadciśnienia. Wskazane są pokarmy zawierające duże ilości witamin E i C.