Zakażenie żołądkowo-jelitowe

ksN95zelg2h1IwDc5UO5r23HZ8Ke61.jpg


Administrator

Dodano: 10:27 14 kwietnia 2009
Aktualizowano: 14:39 15 września 2011
Źródło:

Zakażenie żołądkowo-jelitowe czyli częsta biegunka i wymioty to stan chorobowy, który jest niezwykle niebezpieczny dla dzieci. Może powodować odwodnienie oraz szereg komplikacji. Co należy zrobić w przypadku zakażenia żołądkowo-jelitowego?

Zakażenie żołądkowo-jelitowe z reguły powoduje biegunkę i wymioty, czasami objawom tym towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Dzieci gorzej przechodzą taką chorobę, bo szybciej ulegają odwodnieniu, co powodowane jest wymiotami, biegunką, a dzieci rzadko skore są do uzupełniania płynów uciekających z organizmu. Wręcz przeciwnie, nie chcę pić prawie wcale.

Do przyczyn zakażenia żołądkowo-jelitowego należą wirusy przenoszone w stolcu i ślinie. Ryzyko zachorowania podnosi się kiedy wśród znajomych dziecka pojawia się osoba zakażona.

Odwodnienie może być niezwykle niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci, może spowodować szereg niebezpiecznych następstw, a nawet zgon. Jeżeli jedno z dzieci choruje na zakażenie żołądkowo-jelitowe należy przestrzegać higieny, myć ręce często, oddzielnie przechowywać smoczki.

Jeżeli biegunka trwa dłużej niż trzy dni, dziecko pije mało a wymioty są dłuższe niż 12 godzin należy udać sie do lekarza. Niezwłocznie lekarza należy odwiedzić jeśli dziecko nie pije wody, nie oddaje moczu ponad 6 godzin a skóra dziecka wiotczeje. Jeżeli dziecko wygląda na poważnie chore, a oczy wyglądają na zapadnięte nie należy zwlekać z udaniem się do przychodni.

Co należy zrobić?

Najważniejszą rzeczą jest uzupełnienie wody i soli mineralnych utraconych w czasie biegunki i wymiotów, dziecko zarówno jak i dorosły powinien pić jak najwięcej. Sole mineralne mogą zostać uzupełnione za pomocą jednego z preparatów dostępnych na rynku. Lekarze bardzo często polecają zastosowanie diety ograniczającej mleko i tłuszcze, inni uważają, że do normalnej diety można powrócić zaraz po zniknięciu biegunki.

Dzieci mocno odwodnione i niedożywione powinny być leczone przez kilka dni w szpitalu i odżywiane kroplówkami. Nie należy stosować leków hamujących wymioty ponieważ mogą być one niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Nie stosuje się antybiotyków, jedynie w przypadkach w których zakażenie było wywołane bakteriami.

Podziel się ze znajomymi