Wysoki cholesterol – zmień dietę

3Gyz5k1mjMprCy43YS963lkX15n667.jpg


Administrator

Dodano: 08:14 9 lipca 2012
Aktualizowano: 08:32 9 lipca 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Wysoki cholesterol – brzmi jak zaklęcie o negatywnym wydźwięku. I w zasadzie bardzo dobrze, że tak brzmi, bo należy się go wystrzegać – może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego też najlepiej do takiego stanu rzeczy nie dopuścić. Jeśli jednak się coś takiego będzie miało miejsce, to czas na zmianę diety.

Można powiedzieć, że to właśnie odpowiedni jadłospis jest główną metodą leczenia zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Najwięcej do powiedzenia mają te produkty żywnościowe i potrawy, które pomagają go obniżyć. W żadnym wypadku w menu nie powinny gościć te podwyższające go. Codziennie, dobrze byłoby jeść sporo błonnika. Podstawą naszego jadłospisu winny stać się warzywa, czy bardziej ogólnie – produkty pochodzenia roślinnego. Z jednej strony mogą te być te określane jako „strączkowe”, ale również owies, kasze, a nawet nasiona i orzechy. Ciekawym pomysłem – proponowanym przez niektórych – jest codzienne jedzenie czosnku. Najlepiej by był on surowy, ale również gotowany, czy też uduszony będzie się sprawdzał. Ma dość specyficzny smak, więc na pewno nie każdy będzie go w stanie zjeść.

Podobnie ma się sytuacja z owsem. Chodzi tu przede wszystkim o różnego rodzaju produkty owsiane – płatki na przykład. Zawierają one rozpuszczalną formę błonnika, która to pozwala obniżyć poziom cholesterolu. Tutaj warto zauważyć, iż chodzi o jego tak zwaną złą odmianę. Podobnie sytuacja ma się z oliwą z oliwek. Musi stać się ona istotnym elementem diety przy wysokim poziomie cholesterolu. Zawieraj ona sporo kwasów tłuszczowych jednonienasyconych. To właśnie one mają zdolność obniżania poziomu złego cholesterolu, a jednocześnie podnoszenia tego dobrego.

Oczywiście kiedy mamy wysoki poziom cholesterolu, to pod żadnym pozorem nie możemy nadużywać alkoholu, nikotyny i kofeiny. To trzy składniki, które mogą nam w znaczący sposób szkodzić może naszemu organizmowi, a także wpłynąć na poziom cholesterolu. Dodatkowo po alkoholu często zapominamy o tym, że coś nam dolega i jemy wtedy bez opamiętania, także tłuste rzeczy.

Podziel się ze znajomymi