Wklęsłe plecy

YGr35sJ7mid2Wu6QRKqcBbj6C3s8r7.jpg


Administrator

Dodano: 12:00 12 października 2011
Aktualizowano: 14:19 12 października 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Mimo prowadzenia zakrojonych na coraz większą skalę kampanii związanych z wadami postawy, to wciąż jest to dość poważny problem, szczególnie u dzieci. Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że nie tylko wpłynie to na stan naszego zdrowia i poważne kłopoty z normalnym funkcjonowaniem, kiedy będziemy już w starszym wieku. Wady postawy mogą mieć wpływ na nasz stan tu i teraz.

Wady postawy wynikają między innymi z braku aktywności fizycznej, co z kolei sprawia, że przybywa nam kilogramów i nasz kręgosłup – jest on wbrew pozorom dość delikatny – musi dźwigać więcej, przez to się odkształca. Coraz częściej występującym problemem są właśnie tak zwany wklęsłe plecy. Jest to wada dotykająca odcinka lędźwiowego naszego kręgosłupa. W normalnej sytuacji jest on jedynie delikatnie wygięty do przodu. W momencie, kiedy dochodzi do coraz większego wyginania tego odcinka pojawia się problem wklęsłych pleców.

Sylwetka osoby, która ma to schorzenie charakteryzuje się tym, że brzuch wysuwa się niejako do przodu. Następuje też wypchnięcie pośladków, a jednocześnie tak zwane przodopochylenie miednicy. Nierzadko powodem takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowe działanie aparatu mięśniowego. Jak przebiega rehabilitacja? Jest to przede wszystkim proces złożony, w którym łączy się kilka czynności, które można powiedzieć, wynikają z siebie nawzajem. Rozpoczyna się kurację od uświadomienia pacjentowi jakimi problemami może skończyć się nieleczenie tej wady. Potem następuje szereg ćwiczeń, których zadaniem jest rozciągniecie mięśni przykurczonych. Kolejnym etapem jest nauczenie się prawidłowej postawy. Potem następuje wzmocnienie mięśni i na koniec utrwalamy konkretną postawę.

Pewną grupę ćwiczeń pacjent może wykonywać sam w domu, tak aby przyśpieszyć rehabilitację. Warto jednak pamiętać o tym, że nie należy też wysuwać się zbytnio „przed szereg”, bo ważą się tu losy naszego dalszego codziennego funkcjonowania.