W jaki sposób objawia się nadczynność tarczycy?

Thyroid problems
Dodano: 14:32 17 października 2013
Aktualizowano: 14:32 17 października 2013
Źródło:

Sytuację w której mówimy o nadprodukcji hormonów w tarczycy bywa również określana jako hipertyreoza. Przyczyna tego problemu może leżeć po stronie leków przyjmowanych właśnie w przypadku problemów z tym gruczołem. Niezależnie od powodu, nadczynność tarczycy jest groźną chorobą.

Gruczoł tarczycy wygląda mało okazałe. Jest wielkości mniej więcej ludzkiego kciuka. To gruczoł nieparzysty składający się z dwóch części. Aby zakończyć przedstawienie dzisiejszego głównego „bohatera”, warto jeszcze wspomnieć w którym miejscu naszego ciała się znajduje. Tarczyca jest ulokowana w dolnej części szyi.

Główna przyczyna nadczynności, to nadprodukcja hormonów: T3 (trójjodotyronina) i T4 (tyroksyna). Objawy świadczące o problemach z tarczycą w tym wypadku nie zawsze są oczywiste i widoczne na pierwszy rzut oka. Hormony produkowane przez ten gruczoł wpływają na wiele naszych narządów i  funkcji z nimi związanych, a więc symptomy mogą „wychodzić” z różnych części organizmu. Są jednak pewnego rodzaju typowe objawy, które wiążę się z nadczynnością tarczycy. Jednym z nich jest zbytnia nadpobudliwość wyrażająca się w nerwowości. Kolejny objaw, który powinien dać nam do myślenia, to nadmierna potliwość. Mówimy tutaj o sytuacji w której wzmożona praca gruczołów potowych nie jest spowodowana wysiłkiem fizycznym.

W przypadku nadczynności tarczycy, bardzo często występują problemy ze snem i słaba tolerancja na niskie temperatury. Osoba chora może mieć również problem ze zbyt szybkim męczeniem się podczas wysiłku fizycznego. Zdarza się, że jest to połączone z kołataniem serca i drgawkami. Kolejne symptomy wskazujące na nadczynność tarczycy, to częste biegunki i utrata wagi (co ważne nie spowodowana przez odchudzanie się). Te dwa ostatnie symptomy, nawet jeśli nie oznaczają problemów z opisywanym gruczołem, są groźne. Ważne się nimi zainteresować.

Przy nadczynności tarczycy istotne jest między innymi to w jaki sposób będziemy ją leczyć, ale także to, co będziemy jeść. Dieta również może mieć istotny wpływ na pracę tego gruczołu.