Udar – plan obrony

sAVLIYLNNCs2yig9he3YvWZqk0m39f.jpg


Administrator

Dodano: 09:14 15 września 2011
Aktualizowano: 10:05 15 września 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Z udarem mamy do czynienia w momencie, gdy dochodzi do przerwania dopływu krwi do mózgu. W chwili niedoboru krwi, stanowiącej paliwo niezbędne do codziennej pracy mózgu, bardzo szybko ulega on uszkodzeniu i traci swoje funkcje. Cukrzyca nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko udaru, dlatego tak ważne jest, aby diabetycy wiedzieli, jak się przed nim uchronić, aby umieli właściwie rozpoznać jego objawy, a w momencie wystąpienia udaru, potrafili szybko i skutecznie zareagować.

Wyróżnia się dwa rodzaje udarów: krwotoczny i niedokrwienny, przy czym o wiele częściej występuje ten drugi – w około 85 – 90 proc. przypadków. Udar niedokrwienny powodowany jest zatkaniem naczynia krwionośnego w mózgu przez skrzep krwi, w efekcie czego następuje odcięcie dopływu krwi. Rzadziej występujący udar krwotoczny powstaje w wyniku pęknięcia naczynia krwionośnego. Podwyższone ryzyko udaru u diabetyków związane jest z większą u chorych na cukrzycę niż u reszty populacji, skłonnością do miażdżycy. Ponadto ryzyko udaru zależy również od wieku, od 55. roku życia wzrasta dwukrotnie, co 10 lat, a średnia wieku w momencie zachorowania wynosi ok. 70 lat. Do niemodyfikowalnych czynników udaru, oprócz wieku zalicza się także: geny, rasę i płeć. Jednakże istnieje wiele innych czynników, zwiększających ryzyko udaru, które możemy modyfikować – cukrzyca, ciśnienie tętnicze, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów.

Podejrzewając u siebie lub u osoby z twojego otoczenia udar, ważne jest, aby jak najszybciej wezwać pomoc nawet, jeśli objawy udaru nie są jednoznaczne. Im szybciej nadejdzie pomoc, tym większą są szanse pacjenta na przeżycie i pełną rekonwalescencję. Symptomy udaru zwykle pojawiają się nagle, oczywiście zdarzyć się może, że nasilają się sukcesywnie przez kilka kolejnych dni.
Do najbardziej charakterystycznych objawów udaru należą:
- silny ból głowy,
- zdrętwienie lub mrowienie po jednej stronie ciała,
- osłabienie, problemy z mówieniem, połykaniem i rozumieniem.
- zaburzenia słuchu, węchu, smaku i widzenia,
- uczucie rozbicia, zagubienia, nierozpoznawanie swojego otoczenia, bliskich,
- zawroty głowy,
- problemy z chodzeniem.

Podstawowym badaniem diagnostycznym u pacjenta z podejrzeniem udaru jest tomografia komputerowa głowy, a gdy jej wynik jest niewystarczający, wykonuje się dodatkowo rezonans magnetyczny. W przypadku stwierdzenia udaru lekarze określają jego rodzaj i podejmują odpowiednie kroki, mające na celu przywrócenie prawidłowego przepływu krwi do mózgu. Leczenie udaru sprowadza się głównie do łagodzenia skutków niedokrwienia – terapia mowy, połykania, koordynacji ruchu itp. Należy pamiętać, że odzyskanie pełnej sprawności po udarze wymaga czasu, szczególnie ważny jest pierwszy okres po przebytym udarze, wtedy trzeba bacznie przestrzegać zaleceń lekarza, ponieważ ryzyko kolejnego udaru jest wtedy bardzo wysokie.

Podziel się ze znajomymi