Trądzik u dorosłych – przyczyny

Dodano: 13:15 5 listopada 2013
Aktualizowano: 13:15 5 listopada 2013
Źródło:

Mimo, że ten problem kojarzony jest przede wszystkim z nastolatkami, to coraz częściej zmagają się z nim osoby dorosłe po 30 roku życia. Co ciekawe, trądzik w takiej sytuacji, pojawia się głównie na obszarach wielkomiejskich. Z czym związany jest ten „trend”?

Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, zrobimy sobie krótką „kartkówkę” na temat trądziku pospolitego. Jest to choroba zapalna, która umiejscawia się w zagłębieniach skóry określanych mianem mieszków włosowych. To, że pojawia się zmiany trądzikowe (popularnie nazywane pryszczami) jest związane między innymi ze zwiększoną produkcją łoju, która ma miejsce w czasie kiedy dojrzewamy. Duży wpływ na ich ilość ma także brak odpowiedniej higieny skóry. Trądzik pospolity jest w końcu powiązany z działaniem hormonów, które – jak to się popularnie określa – wariują w okresie dojrzewania. Skoro to problem wieku nastoletniego, to skąd u osób dorosłych?

Według specjalistów czynniki powodujące wystąpienie trądziku u osób po 30 roku życia są podobne, natomiast istnieje kilka kwestii, które mogą mieć zwiększać szansę wystąpienia tego problemu. Trądzik u dorosłych wiązany jest obecnie ze zmianami w środowisku, chociażby zanieczyszczenie i stąd wspomniany we wstępie „wielkomiejski trend”. Czynnikiem, który zwiększa szansę na wystąpienie tego problemu jest również nieodpowiednia dieta. Coraz więcej w naszym jedzeniu sztucznych składników. Trądzik u dorosłych jest również związany ze stosowaniem niektórych tabletek antykoncepcyjnych, czyli bardziej ogólnie mówiąc, problem ten może być związany ze zmianami hormonalnymi. Stres to kolejny czynnik, który powoduje większą szansę na wystąpienie trądziku u osób dorosłych. To wciąż jednak nie wszystko.

Istnieje też pewna grupa czynników z którymi sami możemy zapobiec. Trądzik u dorosłych może być efektem nałogowego palenia. Jeśli więc rzucicie palenie, to istnieje większa szansa to, że problem ten Was ominie lub się go pozbędziecie. Powinniście też ograniczyć ilość nabiału w diecie, bo to też czynnik powodujący pojawienie się trądziku u dorosłych.

Podziel się ze znajomymi