Trądzik różowaty

Dodano: 13:38 6 września 2013
Aktualizowano: 13:38 6 września 2013
Źródło:

 

 

 

Kiedy pada określenie trądzik, myśli większości nas biegną w stronę wieku dojrzewania i problemów z pryszczami. Nie ma w tym nic dziwnego. Trądzik młodzieńczy to jedna z powszechnych chorób u nastolatków. Trądzik różowaty to problem innego typu.

Po pierwsze, trądzik różowaty to choroba o charakterze przewlekłym. Dużo częściej problemy z nią mają kobiety. Jednak to u Panów objawy są dużo bardziej widoczne i ciężko z nimi walczyć. Trądzik różowaty dotyka osób w wieku dojrzałym. To też kolejna różnica między nim, a odmianą „młodzieńczą” tej choroby. Tak zwany „szczyt zachorowań” to okres między 30 a 60 rokiem życia. Oczywiście pierwsze objawy mogą pojawić się wcześniej.

Trądzik różowaty to choroba, która ogranicza się do pewnego regionu świata. Najczęściej chorują na nią mieszkańcy północno – zachodniej Europy. Co ciekawe, problem ten dotyczy przede wszystkim ludzi rasy białej. Choroba ta atakuje przede wszystkim twarz, czyli nasze najbardziej „reprezentatywne” miejsce. Objawy kumulują się głównie na policzkach, brodzie i nosie. Głównym symptomem jest zaczerwienienie właśnie w tych miejscach. Oprócz tego mogą występować dodatkowe objawy. Mowa tutaj między innymi o rozszerzonych naczyniach krwionośnych. Czasem również krostki, szczególnie w okolicach ust. Osoby cierpiące na trądzik różowaty mogą też odczuwać swędzenie na skórze. Istnieje jeszcze jeden objaw, który z kolei charakterystyczny jest dla zaawansowanego trądziku różowatego. Mowa tutaj o zgrubieniu nosa.

Główne przyczyny nasilania się objawów trądziku różowatego to temperatura i jedzenie. W tym pierwszym przypadku chodzi o okres letni, kiedy to promienie słoneczne działają najmocniej. Wysoka temperatura, która jest z nimi związana, powoduje nasilenie się objawów trądziku różowatego. Osoby cierpiące na tę chorobą powinny unikać jedzenia w którym znajduje się histamina. Mowa tutaj między innymi o czerwonym mięsie i wędlinach. Unikać należy też alkoholu, bo on również powoduje zaczerwienienie twarzy i nasilenie objawów choroby.

Podziel się ze znajomymi