Trądzik różowaty – pierwsze symptomy

Dodano: 09:47 16 czerwca 2014
Aktualizowano: 10:55 17 czerwca 2014
Źródło:

To przewlekła, zapalna choroba, która atakuje głównie skórę twarzy. Sama nazwa trądzik kojarzona jest powszechnie z problemem występujących u nastolatków, ale na opisywane schorzenie cierpią osoby w wieku dojrzałym.

Trądzik różowaty zdecydowanie częściej występuje u kobiet. Szczyt zachorowań to czas między 30, a 60 rokiem życia. U mężczyzn częściej pojawia się ciężka postać trądziku różowatego. To właśnie u panów może rozwinąć się rinophyma. Jej charakterystycznym objawem jest bulwiasty i silnie zaczerwieniony nos. Oprócz jego zniekształcenia, dochodzi również do zaburzenia jego podstawowych funkcji. Pojawia się też silny łojotok.

Etiopatogeneza trądziku różowatego wciąż pozostaje nie do końca wyjaśniona. Wskazuje się między innymi czynniki genetyczne i środowiskowe. Zmiany, które powstają w wyniku rozwoju trądziku różowatego, są z kolei związane z zaburzeniami naczynioruchowymi. Istotne są również tutaj kwestie związane z układem odpornościowym.

Początek choroby najczęściej ma związek z reaktywnością naczyń krwionośnych. Na tym etapie trądziku różowatego nie pojawiają się stałe zmiany. Charakterystycznym symptomem jest w tym przypadku częste (określane też mianem napadowego) czerwienienie się skóry twarzy. Czynnikami zaostrzającymi ten objaw są między innymi stres i słońce. Czerwienienie się skóry twarzy może być również spowodowane poprzez zjedzenie zbyt ostrych potraw, a także alkohol. Do czynników mających wpływ na ten objaw, zalicza się również niektóre leki (zwłaszcza te mające obniżać poziom cholesterolu). Nienaturalne zaczerwienienie skóry twarzy może również wystąpić po wizycie na basenie, zwłaszcza jeśli woda jest bardzo chlorowana. Symptom ten nasila się też w sytuacji, kiedy do organizmu zostaną dostarczane w dużych ilościach witaminy z grupy B (dokładniej te oznaczone jako B6 i B12).

Na pierwszym etapie rozwoju trądziku różowatego może też wystąpić opryszczka wargowa. Będzie się ona pojawiała stosunkowo często. To jednak silne zaczerwienienie skóry twarzy powinno być sygnałem ostrzegawczym przed „nadchodzącym” trądzikiem różowatym.