Ten męczący, ciągły katar..

katar1


Administrator

Dodano: 13:45 2 lipca 2013
Aktualizowano: 13:45 2 lipca 2013
Źródło:

Wciąż chodzicie z chusteczkami, bo katar nie daje Wam odpocząć? Odczuwacie, że Wasz nos jest wręcz obolały od niego? Przewlekły katar to nic dobrego, a dodatkowo może świadczyć o bardzo poważnych problemach zdrowotnych.

Oczywiście najbardziej kojarzony jest on z alergią. Katar może trwać faktycznie w sposób ciągły, ale zdarza się też, że przyjmuje on również charakter napadowy. Taki problem może dotknąć nas w każdym wieku, ale bardziej predysponowane do przewlekłego kataru są osoby starsze.

Na katar występujący w sposób ciągły możemy cierpieć chociażby w sytuacji, kiedy „dopadnie” nas infekcja bakteryjna, lub wirusowa. Dotyka ona górnych dróg oddechowym. Tutaj powodem może być albo osłabienie układu odporności, albo problemy z nieprawidłową budową nosa. W przypadku alergii występuje tak zwany katar sienny. Jest to alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Działa to w dość prosty sposób. Pojawia się alergen, który działa na nasz organizm. W wyniku reakcji pojawia się histamina. Ta z kolei podrażnia błony śluzowe nosa. Najczęściej tym alergenem są pyłki roślin. Tutaj na katar i czas jego występowania wpływ ma wiele czynników. Za przykład może posłużyć zwiększona przepuszczalność błon w drogach oddechowych. To spowodowane jest przez zamieszczenia występujące w powietrzu.

Przewlekły katar może być również związany z nadwrażliwością wspominanych błon śluzowych. W tym wypadku przyczyny mogą być naprawdę prozaiczne. Osoby mające problem ze zbyt wrażliwymi błonami „łapią” katar na przykład w sytuacji, kiedy zmienia się temperatura otoczenia. Dym tytoniowy, zanieczyszczenie powietrza – to kolejny możliwe przyczyny wystąpienia kataru. Ta przypadłość może się jednak pojawić przy bardzo poważnych chorobach. Mowa tutaj między innymi o cukrzycy, czy schorzeniach związanych z nerkami, a nawet wątrobą. Dlatego przewlekłego kataru nie powinniśmy w żadnym wypadku bagatelizować. Może być związany z alergią, na którą cierpimy, ale równie dobrze świadczyć, o którejś z wymienionych wyżej chorób.

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi