Swędzi mnie skóra!

5bYL17FTXBt0sNU62EWFk75p5m8rvR.jpg


Administrator

Dodano: 14:46 23 stycznia 2013
Aktualizowano: 14:51 23 stycznia 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Czasem taki stan pojawia się nagle, wydaje się, że bez przyczyny. Zawsze jednak swędząca skóra jest wynikiem działania jakiegoś konkretnego czynnika. Pozostaje tylko kwestia znalezienia przyczyny i odpowiednia reakcja.

Swędzące plamy na skórze mogą oznaczać przede wszystkim problemy natury alergicznej. Jest to najczęściej występująca przyczyna. Często plamy te są koloru czerwonego. Alergię możemy mieć na wiele różnych rzeczy. Począwszy od jedzenia (które jednak dużo częściej objawia się w inny sposób), aż po środki chemiczne i detergenty. Zresztą, te ostatnie mogą wywołać jeszcze jedno schorzenie, którego jednym z objawów są czerwone, swędzące plamy na skórze. Nierzadko współwystępuje to wraz z pęcherzami, które „obsypują” nasze ciało. Może to oznaczać zapalenie skóry. Leczenie należy rozpocząć samemu poprzez przyjęcie wapna. Pierwiastek ten, dostępny w zasadzie w każdej aptece, jest dobrym rozwiązaniem na wszelkiego rodzaju wysypek. Kolejnym krokiem jest przyjrzenie się preparatom, których używamy do pielęgnacji ciała. Być może takie plamy na skórze oznaczają, że mają one w sobie uczulające nas związki chemiczne. Dobrze jest zamienić je na nieco „lżejsze” – jeśli chodzi o skład. Dobrym rozwiązaniem może się okazać wybór preparatów naturalnych. Takie roślinne składniki rzadko kiedy uczulają.

Poleca się aby dobrze przyglądać się plamom, które pojawiły się na skórze. Czasem występują one na stopach i rękach. Przypominają łuski w kolorze czerwonym. Plamy te oczywiście swędzą. Mogą one oznaczać początek grzybicy. Najczęściej choroba ta jest wynikiem braku ostrożności z naszej strony i niewystarczającej higieny osobistej. Na szczęście, dość łatwo można sobie z nią poradzić. W aptece znajdziecie spory wybór preparatów i to bez recepty.

Swędzące, czerwone plamy pojawiają się zazwyczaj po wysiłku. Aktywność fizyczna powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, a przy okazji wydzielanie histaminy. Jest to związek, który po uwolnieniu może działać jak alergen. Stąd też właśnie takie, a nie inne objawy.

Niezależnie od przyczyny, pojawianie się uczucia swędzenia skóry dobrze jest skonsultować z lekarzem. Nawet jeśli teoretycznie znamy powód, to zawsze opinia fachowca daje nam większą pewność.