Swędzenie skóry


Administrator

Dodano: 14:28 12 lutego 2013
Aktualizowano: 14:38 12 lutego 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Może oznaczać dużo i nic. Z jednej strony zdarza się, że nie ma wyraźnego powodu, ale niejednokrotnie swędzenie skóry to na przykład znak ostrzegający w przypadku alergii, lub problemów z… tarczycą. Warto znać podstawowe czynniki wywołujące taki objaw.

Zaczniemy od alergii. W dowolnej części naszego ciała, mogą pojawić się zmiany, które wywołują u nas odruch swędzenia. O tym, że jest to objaw związany ze wstrząsem alergicznym świadczą zazwyczaj dodatkowe czynniki, takie jak obrzęk powiek i warg, a także osłabienie, czy też duszności. Serce bije wyraźnie szybciej. Opisywany tu objaw może być odczuwalny jako swędzenie skóry na nogach, ale równie dobrze może dotyczyć na przykład rąk. To co wywołało te objawy, a więc alergia, wymaga już ustalenia, chyba że wiemy co wywołuje u nas taką reakcję. Niezależnie od tego – potrzebujemy lekarza.

Swędzenie skóry oznaczać może również świerzb. W tym przypadku objaw ten jest niezmiernie męczący. Świerzb to choroba zakaźna, która dotyczy nawet 300 milionów ludzi. Warto obserwować u siebie dodatkowe objawy. Oprócz swędzenia występują również inne symptomy. Na pośladkach, piersiach i nadgarstkach występuje czerwona wysypka. Tarczyca – w przypadku problemów z nią również może pojawić się swędzenie skóry. Chodzi dokładnie o sytuacje w której mamy do czynienia z niedoczynnością tego organu. Jednak tak naprawdę swędzenie, a w konsekwencji i złuszczanie skóry, to nie jest najbardziej charakterystyczny objaw problemów z tarczycą. Może on jednak faktycznie oznaczać niedoczynność. Obserwujemy co oprócz tego dzieje się z naszym ciałem. Jeśli wraz ze złuszczaniem się skóry pojawi się na przykład wypadanie włosów (którego nie da się inaczej wytłumaczyć), to czas udać się do lekarza.

Swędzenie, może oznaczać w końcu zapalenie skóry. W miejscu gdzie odczuwamy opisywany objaw pojawiają się czerwone plamki. Mogą się one zamieniać w pęcherze. Tu warto zaznaczyć, że taki objaw równie dobrze może oznaczać, ze nasza skóra miała kontakt z substancją trującą. Kontakt z lekarzem staje się nieodzowny w momencie kiedy po kilku dniach zmiany te nie znikają, mimo tego, że je przemywamy.